Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – historia, znaczenie i obchody

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, obchodzone 1 marca, ustanowione w 2011 roku. Upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej walczyli z reżimem narzuconym przez ZSRR. Ich bohaterstwo przez lata było skazane na zapomnienie, ale dziś stanowią ważny symbol niezłomności i patriotyzmu.


Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i kontynuowali walkę przeciwko komunistycznej władzy. Byli to głównie członkowie organizacji takich jak:
Armia Krajowa (AK)
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ)
Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN)
Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP)

Za swoją działalność byli brutalnie prześladowani przez aparat bezpieczeństwa PRL – Urząd Bezpieczeństwa (UB) i NKWD. Wielu z nich zostało zamordowanych w więzieniach lub skazanych na wieloletnie wyroki. Ich groby przez dekady pozostawały nieznane, a komunistyczna propaganda nazywała ich „bandytami”.


Dlaczego 1 marca? – geneza święta

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym na jej dowódcy płk. Łukaszu Cieplińskim.

Ich śmierć stała się symbolem niezłomnej walki z reżimem komunistycznym oraz losu tysięcy Polaków, którzy do końca wierzyli w wolność ojczyzny.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce

W całej Polsce 1 marca organizowane są liczne wydarzenia upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów znajdują się:

📌 Oficjalne uroczystości państwowe z udziałem władz i kombatantów
📌 Msze święte w intencji poległych żołnierzy
📌 Biegi Pamięci „Tropem Wilczym” organizowane w wielu miastach
📌 Wystawy, rekonstrukcje historyczne, prelekcje i koncerty patriotyczne
📌 Odsłonięcia pomników i tablic pamiątkowych

Każdego roku rośnie zainteresowanie historią Żołnierzy Wyklętych, a ich pamięć przywracana jest w świadomości społecznej.


Żołnierze Wyklęci – pamięć, która przetrwała

Przez lata władze PRL próbowały wymazać ich z historii. Dziś, dzięki badaniom Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) oraz pracom ekshumacyjnym prowadzonym m.in. na Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, wielu bohaterów odzyskało swoje imiona i należne miejsce w historii Polski.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko oddanie hołdu poległym, ale także przestroga, że walka o wolność zawsze wymaga ofiary.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca to dzień, w którym Polacy oddają hołd tym, którzy nie pogodzili się z komunistycznym zniewoleniem i walczyli o wolność Polski. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważny moment refleksji nad naszą historią oraz okazja do przypomnienia o niezłomnych bohaterach, których ofiara nie poszła na marne.