Druga tura wyborów prezydenckich 2025. 1 czerwca Polacy wybiorą przyszłość kraju!
1 czerwca 2025 roku odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. To najważniejszy moment tej kampanii – dzień, w którym każdy głos będzie na wagę złota. W szranki staną dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwyższe wyniki w pierwszej turze: Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) oraz Karol Nawrocki (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość). Kto zostanie Prezydentem RP? O tym zdecydują miliony Polaków w kraju i za granicą.
Choszczno w sieci - Spis treści
Kto startuje w drugiej turze?
Zgodnie z wynikami pierwszej tury:
-
Rafał Trzaskowski zdobył 31,36% głosów – to jego drugi start w wyborach prezydenckich. Obecny prezydent Warszawy ma silne poparcie w dużych miastach i wśród młodszych wyborców.
-
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat prawicy, uzyskał 29,54% poparcia. To polityk stawiający na wartości narodowe i tradycję.
Popularny post
Różnica między kandydatami jest niewielka, dlatego wynik drugiej tury może zaskoczyć wszystkich.
Kiedy i jak głosujemy?
Druga tura odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 roku. Lokale wyborcze w całej Polsce będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. W tym czasie każdy uprawniony obywatel może oddać głos w swoim obwodzie.
Na karcie do głosowania znajdą się tylko dwa nazwiska – zwycięzca zostanie wyłoniony większością głosów. Aby głos był ważny, trzeba postawić jeden znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
Kto ma prawo do głosowania?
Głos może oddać każdy obywatel Polski, który:
-
ukończył 18 lat najpóźniej w dniu wyborów,
-
nie został pozbawiony praw wyborczych,
-
znajduje się w spisie wyborców.
Nie trzeba głosować w tym samym miejscu co w pierwszej turze – wystarczy było wcześniej złożyć odpowiedni wniosek lub odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Głosowanie za granicą
Dla tysięcy Polaków mieszkających poza krajem przygotowano oddzielne obwody głosowania w ambasadach i konsulatach. W większości państw głosowanie odbędzie się również 1 czerwca, ale np. w Ameryce Północnej – już 31 maja (sobota) z powodu różnicy czasu.
Osoby, które głosowały w pierwszej turze za granicą, są już automatycznie wpisane do spisu – nie trzeba ponownie się rejestrować.
O czym zdecydujemy?
Prezydent Polski to nie tylko głowa państwa, ale także:
-
strażnik konstytucji,
-
zwierzchnik sił zbrojnych,
-
osoba z prawem weta wobec ustaw,
-
reprezentant Polski na arenie międzynarodowej.
Od decyzji Polaków zależy, czy przyszła prezydentura będzie kontynuacją obecnego kursu, czy zmieni kierunek polityki państwa.
Ostatnia szansa na mobilizację
Obie strony politycznego sporu prowadzą intensywną kampanię. Trzaskowski skupia się na wolnościach obywatelskich, europejskiej integracji i „odbudowie demokracji”. Nawrocki akcentuje suwerenność, silne państwo, patriotyzm i wartości rodzinne.
Wielką niewiadomą pozostaje decyzja wyborców, którzy w pierwszej turze głosowali na kandydatów, którzy teraz już nie startują. To oni mogą przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron.
Sondaże: walka o każdy punkt
Badania opinii publicznej pokazują niemal remis. Różnica między kandydatami wynosi czasem mniej niż 2%. To oznacza, że frekwencja i mobilizacja elektoratów będą kluczowe. Kampanie w internecie, spoty i debaty telewizyjne – wszystko to ma na celu przekonanie niezdecydowanych.
Frekwencja może przesądzić
W pierwszej turze głosowało ponad 64% uprawnionych. To dobry wynik, ale w drugiej turze politycy liczą na jeszcze większą mobilizację. Przypomina się hasło z przeszłości: „Twój głos ma znaczenie”. I rzeczywiście – niewielka różnica głosów może zdecydować o przyszłości całego kraju.
Co po ogłoszeniu wyników?
Wyniki sondaży exit poll poznamy 1 czerwca wieczorem. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą w ciągu 24–48 godzin. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpocznie pięcioletnią kadencję.
Podsumowanie:
1 czerwca 2025 to data, która przejdzie do historii. Wybierzmy przyszłość Polski – odpowiedzialnie, świadomie i z przekonaniem. Ten wybór dotyczy każdego z nas.