Dzieci z autyzmem a fajerwerki — jak zminimalizować stres w Sylwestra?

Zbliżający się Sylwester kojarzy się wielu osobom z zabawą, radością i głośnymi fajerwerkami. W mediach coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ hałasu petard na zwierzęta domowe. Jednak w całej tej dyskusji wciąż za rzadko wspomina się o dzieciach z autyzmem, dla których nagłe, intensywne dźwięki oraz migające światła mogą być źródłem silnego stresu. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek i porad, które mogą ułatwić rodzicom i opiekunom zapewnienie dziecku z ASD (ang. Autism Spectrum Disorder) jak najbardziej komfortowego przeżycia sylwestrowej nocy.


Nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe i świetlne

Dzieci ze spektrum autyzmu często cechuje wysoka wrażliwość na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne. Głośne, nieprzewidywalne wybuchy petard i intensywne rozbłyski na niebie mogą wywoływać u nich silne reakcje lękowe, czasem wręcz prowadząc do paniki czy agresji. Dlatego warto już wcześniej przygotować odpowiednie warunki w domu, aby zminimalizować niepożądane skutki hucznych imprez sylwestrowych.

Stworzenie bezpiecznego miejsca

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie w mieszkaniu takiego pomieszczenia, w którym hałas z zewnątrz będzie najmniej słyszalny. Sprawdzą się w tym celu grube zasłony lub rolety, mogące nieco wytłumić dźwięki i ograniczyć rozbłyski. Dobrze również zapewnić w tym pokoju ulubione zabawki, poduszki czy przytulanki dziecka. Ważne, by było to miejsce kojarzone z relaksem i spokojem — takie, do którego można się wycofać w razie nagłego wybuchu stresu.


Sposoby na zmniejszenie stresu w noc sylwestrową

1. Wykorzystanie słuchawek wyciszających

Słuchawki wyciszające to sprawdzony sposób na ograniczenie nieprzyjemnych dźwięków i nagłych wybuchów fajerwerków. Dzięki nim dziecko czuje się bezpieczniej, bo gwałtowne huki są znacznie mniej intensywne. Warto przetestować różne modele, aby dobrać taki, który będzie najwygodniejszy i najbardziej skuteczny dla konkretnego malucha.

2. Kołdra obciążeniowa

Wiele dzieci z autyzmem bardzo dobrze reaguje na kołdry obciążeniowe. Ich nacisk zapewnia poczucie przyjemnego przytulenia i ułatwia samoregulację, co sprzyja wyciszeniu organizmu. Jeśli dziecko jest zbyt pobudzone lub zaczyna się niepokoić, delikatne okrycie kołdrą obciążeniową może pomóc w obniżeniu poziomu stresu.

Fajerwerki czy spokój? Jak pomóc dziecku z autyzmem przetrwać sylwestrową burzę hałasu”
Dzieci z autyzmem a fajerwerki

3. Stopniowe oswajanie z fajerwerkami

Zamiast zostawiać dziecko zupełnie nieprzygotowane na głośne huki i błyski, można wprowadzić je w temat z wyprzedzeniem. Wspólne oglądanie krótkich nagrań z pokazami sztucznych ogni to dobry sposób na omówienie, dlaczego fajerwerki tak głośno wybuchają i że mimo wszystko nie stanowią realnego zagrożenia. Taka rozmowa pomoże maluchowi lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość podczas sylwestrowej nocy.

4. Unikanie zatłoczonych i hałaśliwych miejsc

Jeśli to tylko możliwe, warto rozważyć spędzenie Sylwestra w domu lub w miejscu, gdzie nie ma organizowanych masowych pokazów fajerwerków. Zrezygnowanie z wyjścia w tłum może znacząco zredukować liczbę potencjalnie stresujących bodźców i pozwoli dziecku czuć się bardziej komfortowo. Jeżeli jednak nie mamy wyboru, warto zaplanować jak najkrótszy pobyt w miejscach, gdzie huk petard będzie szczególnie intensywny.

5. Wsparcie i zrozumienie najbliższych

Najważniejszym elementem towarzyszenia dziecku z autyzmem w trudnych chwilach jest okazywanie mu wsparcia i spokoju. Dziecko powinno mieć pewność, że w razie przerażenia czy dezorientacji może liczyć na bliskość i opiekę. Warto ustalić z nim proste gesty lub hasła, którymi zasygnalizuje, że potrzebuje wyciszenia czy zmiany otoczenia. Spokój dorosłych często udziela się maluchowi, dając mu poczucie bezpieczeństwa.


Dlaczego warto mówić także o dzieciach z autyzmem?

Choć coraz więcej miast decyduje się na ograniczenie fajerwerków i zastępowanie ich np. pokazami laserowymi, wciąż nie jest to powszechna praktyka. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że intensywny hałas i błyski mogą powodować poważne trudności nie tylko u zwierząt, lecz także u wielu dzieci, w tym tych z autyzmem. Edukacja społeczna w tym zakresie jest kluczowa, by uwrażliwiać na potrzeby najbardziej wrażliwych grup.

Warto pamiętać, że odpowiednie zaplanowanie wieczoru, zapewnienie spokojnej przestrzeni oraz wsparcie emocjonalne mogą sprawić, że Sylwester stanie się bezpiecznym i bardziej przyjaznym czasem dla całej rodziny. Dzięki tym działaniom, dzieci z autyzmem i ich najbliżsi mogą wspólnie cieszyć się końcem starego i początkiem nowego roku, bez paraliżującego strachu i stresu.

Dzieci z autyzmem a fajerwerki

Poprzedni artykułJak Polacy spędzają Sylwestra? Poznaj najpopularniejsze zwyczaje i pomysły na ostatnią noc roku
Następny artykułPrzegląda prasy
Daniel SZYSZ
Administrator portalu Choszczno w sieci Twoje pierwsze źródło informacji o mieście, regionie itd... www.eswinoujscie.pl Daniel Szysz fotograf, dziennikarz i wydawca portalu "Świnoujście w sieci". Prowadzę lokalny portal informacyjny, który dostarcza wiadomości z regionu Świnoujścia. Oprócz swojej pracy zawodowej. Jestem także mężem, ojcem i dziadkiem. Jako fotograf i dziennikarz, zajmuje się dokumentowaniem lokalnych wydarzeń, tworzeniem reportaży i artykułów, które mają na celu informowanie mieszkańców Świnoujścia o ważnych kwestiach i wydarzeniach w ich społeczności. Moja praca może obejmować szeroki zakres tematów, od lokalnych polityki i ekonomii po kulturę i wydarzenia społeczne. Portal " Choszczno w sieci" jest ważnym źródłem informacji dla lokalnej społeczności, Prowadzę portal internetowy KtoMozeNadMorze.pl i Travel-Foto.com i Świnoujście w sieci ewinoujscie.pl