Taurydy – deszcz meteorów pełen blasku

W listopadowe wieczory nocne niebo nad Polską zyska szczególny urok dzięki niecodziennym zjawiskom, które zachwycą zarówno pasjonatów astronomii, jak i przypadkowych obserwatorów. Na najbliższe dni przypada maksimum aktywności roju meteorów Taurydów – jednego z najbardziej widowiskowych, choć mniej licznych rojów, które pojawiają się na niebie każdego roku. Oprócz tego, na niebie można również dostrzec charakterystyczny „gwiezdny pociąg” satelitów Starlink, które tworzą jasny, równy szereg punktów świetlnych przesuwających się na tle gwiazd.

Taurydy – deszcz meteorów pełen blasku

Rój meteorów Taurydów, znany z wyjątkowo jasnych bolidów, ma swoje źródło w komecie 2P/Encke, która co 3,3 roku zbliża się do Słońca, zostawiając za sobą pył i drobne fragmenty materii. Gdy Ziemia przechodzi przez ten ślad, w atmosferze naszej planety pojawiają się meteory, które możemy podziwiać w formie „spadających gwiazd”. Taurydy, choć nie należą do najobfitszych rojów, wyróżniają się intensywnym blaskiem bolidów – meteorów, które mogą być widoczne na niebie przez dłuższy czas i mają wyjątkową jasność.

Spójrz w niebo nie tylko kosmiczny pociąg Starlinków ale też deszcz meteorytów

W tym roku maksimum aktywności Taurydów Południowych miało miejsce około 5 listopada, natomiast Taurydy Północne będą najłatwiejsze do zaobserwowania około 12 listopada. Ekspert  zachęca do wpatrywania się w nocne niebo, podkreślając, że Taurydy oferują niecodzienne i fascynujące widowisko, które warto zobaczyć na własne oczy.

Gwiezdny pociąg Starlinków nad Polską

Od kilku dni nad Polską można także obserwować inny fenomen, tym razem stworzony przez człowieka – „gwiezdny pociąg” satelitów Starlink, wystrzelonych przez firmę SpaceX. Satelity te, poruszające się w równych odstępach, widoczne są jako rząd jasnych punktów przesuwających się po nocnym niebie. To niezwykłe zjawisko przyciąga uwagę wielu osób i wywołuje poruszenie zarówno wśród miłośników astronomii, jak i zwykłych obserwatorów nieba.

Satelity Starlink mają na celu zapewnienie szerokopasmowego internetu na całym świecie, zwłaszcza na obszarach słabo rozwiniętych. Jednak dla wielu obserwatorów ich obecność na niebie staje się również okazją do zadumy nad tym, jak technologia coraz bardziej integruje się z naturalnym środowiskiem.

Jak i kiedy obserwować to niecodzienne widowisko?

Aby cieszyć się widokiem meteorów Taurydów i przejeżdżających Starlinków, warto znaleźć miejsce z dala od miejskich świateł, gdzie widoczność gwiazd jest lepsza. Wczesne wieczory i godziny przed północą będą idealne do obserwacji, choć w miarę późniejszych godzin nocnych, gdy niebo robi się coraz ciemniejsze, szanse na dostrzeżenie bolidów są jeszcze większe.

Taurydy oraz widoczność Starlinków to niepowtarzalna okazja, by spojrzeć w niebo i doświadczyć zarówno naturalnych, jak i technologicznych cudów, które w tym miesiącu ożywiają polskie nocne niebo.

PRZEZKto może nad morze
ŹRÓDŁOŚwinoujście w sieci
Poprzedni artykułChoszczno. Uwaga! Gęste mgły w Zachodniopomorskiem!
Następny artykułPrognoza pogody dla Choszczna: Co nas czeka w najbliższych dniach?
Daniel SZYSZ
Administrator portalu Choszczno w sieci Twoje pierwsze źródło informacji o mieście, regionie itd... www.eswinoujscie.pl Daniel Szysz fotograf, dziennikarz i wydawca portalu "Świnoujście w sieci". Prowadzę lokalny portal informacyjny, który dostarcza wiadomości z regionu Świnoujścia. Oprócz swojej pracy zawodowej. Jestem także mężem, ojcem i dziadkiem. Jako fotograf i dziennikarz, zajmuje się dokumentowaniem lokalnych wydarzeń, tworzeniem reportaży i artykułów, które mają na celu informowanie mieszkańców Świnoujścia o ważnych kwestiach i wydarzeniach w ich społeczności. Moja praca może obejmować szeroki zakres tematów, od lokalnych polityki i ekonomii po kulturę i wydarzenia społeczne. Portal " Choszczno w sieci" jest ważnym źródłem informacji dla lokalnej społeczności, Prowadzę portal internetowy KtoMozeNadMorze.pl i Travel-Foto.com i Świnoujście w sieci ewinoujscie.pl