Skarbówka: Donejty dla YouTuberów to nie darowizny – Konsekwencje dla twórców
Czy wiesz, że dobrowolne wpłaty od widzów, tzw. donejty, nie są traktowane przez skarbówkę jako darowizny? Najnowsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wywołała spore zamieszanie wśród twórców internetowych. Co to oznacza dla YouTuberów i streamerów?
Choszczno w sieci - Spis treści
Tusk odbierze 800 plus ? Media manipulują?
Dlaczego donejty nie są darowiznami?
Wielu twórców internetowych, w tym YouTuberzy, streamerzy i influencerzy, mylnie zakładało, że donejty to darowizny. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, darowizny od osób z III grupy podatkowej do kwoty 5733 zł w ciągu 5 lat są zwolnione z podatku. Jednak KIS podkreśla, że aby wpłata była uznana za darowiznę, zarówno darczyńca, jak i obdarowany muszą być znani. W przypadku donejtów często niemożliwe jest zidentyfikowanie osób wpłacających pieniądze, co uniemożliwia weryfikację wysokości wpłat od poszczególnych darczyńców.
Choszczno. Kierowco zapłacisz jeszcze więcej – zobacz szczegóły
Jakie są konsekwencje dla twórców?
Dla wielu twórców, którzy opierają swoje dochody na donejtach, interpretacja KIS oznacza brak możliwości korzystania ze zwolnienia podatkowego. W konsekwencji, będą musieli rozliczać się z otrzymanych wpłat na zasadach ogólnych, co może zwiększyć ich zobowiązania podatkowe.
Co powinni zrobić twórcy?
W obliczu niejasności interpretacyjnych, twórcy internetowi powinni:
- Skonsultować się z doradcą podatkowym, aby prawidłowo rozliczać otrzymane donejty.
- Śledzić aktualne interpretacje podatkowe dotyczące donejtów.
- Rozważyć alternatywne formy monetyzacji swojej działalności.
Pamiętaj! Zignorowanie interpretacji KIS może spowodować problemy z fiskusem.