Kiedyś ludzie marzyli o wolnych sobotach dziś proponują nam pracujące niedziele

0
68

21 lipca 1973 roku, Polacy po raz pierwszy mieli „wolną sobotę” – symbol sukcesu rządów Edwarda Gierka.

To historyczne wydarzenie, choć łatwo przeoczone przez wielu, stało się jednym z kluczowych momentów w pierwszej połowie dekady rządów Gierka. Dzień ten, po latach, jest uważany za istotny krok w poprawie warunków życia Polaków. – Wolna sobota była wyczekiwana

W śląskiej „Trybunie Robotniczej” z 20 lipca 1973 roku, można było znaleźć tylko krótkie wzmianki dotyczące godzin otwarcia sklepów i rozkładów komunikacji miejskiej na 21 lipca. Informowano, że „w związku z uchwałą Rady Ministrów ustalającą sobotę 21 lipca dniem wolnym od pracy, wszystkie sklepy i zakłady gastronomiczne czynne będą w tym dniu jak w każdą niedzielę. Godziny handlu sklepów otwartych w sobotę ustalą we własnym zakresie prezydia rad narodowych, w zależności od lokalnych potrzeb, z tym że placówki handlowe muszą być czynne co najmniej do godziny 12.00, natomiast stoiska i stragany warzywno-owocowe jak w normalnym dniu pracy.”

Dziś, z perspektywy czasu, możemy docenić znaczenie tego kroku jako elementu modernizacji i liberalizacji życia codziennego w Polsce lat 70. Wprowadzenie wolnej soboty miało na celu zwiększenie komfortu życia obywateli oraz wprowadzenie bardziej europejskiego stylu życia.

51. rocznica tego wydarzenia przypominają nam o przemianach, jakie zaszły w Polsce w tamtych czasach, i o małych, lecz znaczących zmianach, które przyczyniły się do poprawy jakości życia Polaków.

Dziś część polityków próbuje „uszczęśliwiać” obywateli pracującymi niedzielami 

Zróbcie pracujące niedziele w Aądach a zobaczycie jak szybko taki pomysł będzie niekonstytucyjny !!!