Harcerze świętują. Gala na 100-lecie ZHP

0
3

Harcerze świętują. Gala na 100-lecie ZHP

Będzie to okazja do wyróżnienia najaktywniejszych harcerzy, podsumowania ostatnich działań i szansa do rozmów o nadchodzących wyzwaniach. Uroczysta Gala Wolontariatu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP odbędzie się w sobotę 19 maja br. w Operze na Zamku w Szczecinie (godz. 11). Województwo Zachodniopomorskie od lat współpracuje z harcerzami i wspiera wiele ich przedsięwzięć, także organizację gali.

Spotkanie przypada na rok dla polskiego harcerstwa niezwykły. Sto lat temu powstał Związek Harcerstwa Polskiego, a Polska odzyskała wolność. Jest to również Rok Harcerstwa, ogłoszony przez Senat RP. – To czas, w którym w sposób szczególny chcemy podkreślić wartość harcerstwa w naszym życiu społecznym i podziękować tym, którzy tworzą je na co dzień – tłumacz komendantka Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP Eliza Gilewska.

Podczas gali zaplanowano wyróżnienie wolontariuszy, podsumowanie Turnieju Gromad Zuchowych „Złote słoneczko” (dzieci w wieku 6-10 lat) oraz Turnieju Drużyn Harcerskich „Złote słoneczko” (dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat). Nie zabraknie wspólnego śpiewania piosenek harcerskich i przedstawienia teatralnego. W czasie gali będzie można też obejrzeć zdjęcia z pracy drużyn i gromad.

W służbie od wieku

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim stowarzyszeniem, które od 1918 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży. Działalność ZHP koncentruje się przede wszystkim wokół kształtowania tożsamości regionalnej i narodowej młodych ludzi. To ruch społeczny, który wspiera wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Każdego dnia ponad 12 tys. instruktorów–wolontariuszy pełni służbę. Ponad 110 tysięcy dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności i zdobywa nową wiedzę.

Chorągiew Zachodniopomorska ZHP to ponad 3500 zuchów, harcerzy i instruktorów. Organizacja współpracuje z Województwem Zachodniopomorskim podczas uroczystości patriotycznych i kombatanckich, aktywnie uczestnicząc w tych wydarzeniach i wspierając je organizacyjnie.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego współpracuje od lat ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, wspierając wiele przedsięwzięć organizowanych przez ZHP.

Radosław Soćko

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe