Przejdź do treści

Karma dla psa: sucha czy mokra? 5 błędów żywieniowych, które popełniasz nieświadomie

Jaką karmę dla psa wybrać? Jakich błędów w żywieniu psa unikać? Czy nadopiekuńczość może psu zaszkodzić? Oto pytania, na które właściciele psów nader często poszukują odpowiedzi. Warto zdawać sobie sprawę, że psie organizmy są niezwykle delikatne, jeśli chodzi o kwestię żywienia. Paradoksalnie, kierując się miłością, bardzo łatwo jest wyrządzić pupilowi krzywdę. Sprawdźmy, jak nakarmić naszego psa, nie wyrządzając przy tym szkody?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Która karma lepsza, sucha czy mokra?
 • Jakie błędy przy karmieniu psa popełniają opiekunowie?
 • Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

SPIS TREŚCI

 • Karma dla psa: sucha czy mokra? 
 • 5 błędów żywieniowych popełnianych w procesie żywienia psa
 • Karna dla psa – czym kierować się przy wyborze?

Karma dla psa: sucha czy mokra? 

Jakkolwiek oba rodzaje pokarmów mają swoich zwolenników i przeciwników, wybór karmy suchej wydaje się lepszym rozwiązaniem z uwagi na praktyczne zastosowanie pokarmu.

Karma mokra dla psa prezentuje się bardziej apetycznie, jest też mniej kaloryczna. Jednak w przypadku, kiedy nie zostanie w pełni zjedzona, staje się pożywką dla bakterii i owadów. W efekcie nad miską stale krążą roje much, stwarzając zagrożenie dla zdrowia psa, a także jego opiekunów.

Karma sucha dla psa jest łatwiejsza w przechowywaniu, Łatwiej też jest ją dozować, zapobiegając tym samym przekarmianiu zwierzęcia. Bardzo dobrze wpływa na zęby. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu psiakowi stałego dostępu do wody.

5 błędów żywieniowych popełnianych w procesie żywienia psa 

Dodajmy, że błędy nie wynikają ze złej woli. Są one raczej efektem nadmiaru miłości oraz psiego talentu do manipulowania opiekunem.

Najczęstsze błędy żywieniowe:

 • Przekarmianie;
 • Karmienie z ręki;
 • Niewłaściwie zbilansowana dieta;
 • Nieregularność podawania karmy;
 • Częsta zmiana karmy.

Przekarmianie 

Bardzo często opiekunowie wykazują pewną nadgorliwość w podawaniu karmy. Wystarczy jedno spojrzenie poczciwych psich oczu, by w misce lądowała kolejna porcja pożywienia. W połączeniu z brakiem ruchu nadmiar karmy musi doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. Pies najpierw staje się otyły, to z kolei obciąża stawy. Naturalną konsekwencją są dysfunkcje ruchu, choroby układu krążenia oraz cukrzyca.

Podając dawkę karmy, należy wziąć pod uwagę:

 • Wiek psa;
 • Wagę psa;
 • Stopień aktywności psa.

Dobra karma dla psa zaopatrzona jest w zalecenia dotyczące karmienia. Informacje znajdują się na opakowaniu, warto się do nich stosować.

Karmienie z ręki 

Bardzo przyjemne zajęcie, które powoduje, że pupil nie odstępuje opiekuna na krok. Oczywiście to zainteresowanie przejawia się głównie w trakcie spożywania bądź przygotowywania posiłku przez człowieka. Pomijając negatywny aspekt wychowawczy, piesek przekąszający kiełbaskę, szyneczkę i inne specjały bardzo szybko straci zainteresowanie psim jedzeniem, które jest zdrowsze i treściwsze. Trzeba pamiętać, że w produktach przeznaczonych dla ludzi znajduje się mnóstwo składników (przyprawy, konserwanty), które mogą wywołać u psa poważne dolegliwości zdrowotne.

Niewłaściwie zbilansowana dieta 

Dobra karma dla psa jest wynikiem pracy specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. Opiekunowie przygotowujący pokarm dla swoich podopiecznych, zwykle nie zajmują się na co dzień psią dietą i skutkami niewłaściwego doboru składników. Zwykle w garnku znajduje się samo mięso bądź kasza. W obu przypadkach są to receptury szkodzące zwierzęciu. Dietę należy uzupełnić warzywami i suplementami. O wiele prościej jest zakupić gotową karmę dla psa pochodzącą od uznanego producenta.

Nieregularność podawania karmy 

Zdrowy i dobrze rozwinięty pies zadowoli się dwoma posiłkami dziennie podawanymi o stałych porach. Co ciekawe, stałe godziny karmienia powodują, iż zwierzę nie wykazuje zainteresowania zawartością miski w przerwach między posiłkami. Nie nabiera też cech namolności, co sprawia, że przebywanie z podopiecznym staje się przyjemniejsze.

Częsta zmiana karmy 

Psy w odróżnieniu od ludzi nie nabierają ochoty na małe co nieco. Wręcz przeciwnie, czworonogi niezwykle cenią sobie rutynę w tej materii. Nie ma sensu dogadzać im, podając co chwilę inne smakołyki, zwłaszcza że nie ma pewności co psu może zaszkodzić, a co nie.

W efekcie można doprowadzić do osłabienia procesów adaptacyjnych jelit, co spowoduje problemy gastryczne w postaci biegunki lub zatwardzenia. Odwiedzając sklep zoologiczny, najkorzystniej jest dobrać karmę dla psa wysokiej jakości i nie zmieniać jej bez uzasadnionego powodu.

Karna dla psa – czym kierować się przy wyborze?

Z pewnością kryterium wyboru karmy dla psa nie powinna być cena. Tańsze karmy zwykle nie spełniają wymogów zapewniających psu warunki do prawidłowego rozwoju. Fakt, że podopieczny zapełni żołądek, nie jest tożsamy z zaspokojeniem potrzeb jego organizmu. Z tego powodu należy kierować się składem karmy, a w razie wątpliwości skonsultować wybór z doświadczonym sprzedawcą.


Świnoujście w sieci - Obserwuj nas w Google News

eswinoujscie w Google News – obserwuj nas – Świnoujście w sieci