Jak wygląda procedura sprowadzenia zwłok bliskiej osoby z Niemiec do Polski?

0
1

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest ciężkim przeżyciem – szczególnie jeśli doszło do niej poza granicami kraju. Koniecznością wtedy okazuje się stawienie czoła formalnościom związanym z transportem zwłok do Polski. Jak wygląda procedura sprowadzenia zmarłego z Niemiec do Polski? Jakie warunki należy spełnić? Na te i inne pytanie odpowie Mirosław Tyl z firmy CHARON zajmującej się międzynarodowymi usługami pogrzebowymi.

Sprowadzenie zwłok bliskiej osoby z Niemiec do Polski to wydarzenie szczególnie przykre. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to obowiązek, który koniecznie należy dopełnić – tym bardziej, jeśli zmarły wyraził wolę spoczęcia właśnie w swoim ojczystym kraju. Czym różnią się formalności związane ze śmiercią bliskiego w Polsce i w Niemczech? Na kilka istotnych i nurtujących pytań odpowie Mirosław Tyl, który na co dzień zajmuje się dopełnianiem formalności pogrzebowych i transportem zmarłych z wielu różnych państw UE, w tym także z Niemiec.

Redaktor: Śmierć bliskiej osoby w Polsce a w Niemczech – jakie są kluczowe różnice w formalnościach?

Mirosław Tyl: Do zarejestrowania aktu zgonu w naszym kraju niezbędna jest jedynie karta medyczna – w szczególnych przypadkach potrzebne może być ewentualnie zaświadczenie prokuratorskie o zakończeniu postępowania wyjaśniającego. W przypadku kiedy śmierć kogoś bliskiego nastąpi w Niemczech, konieczne jest ubieganie się o międzynarodowy akt zgonu. Należy również pamiętać, aby poinformować daną jednostkę medyczną o międzynarodowym przewozie zwłok – w ten sposób uniknie się przekazania ciała do niemieckiego zakładu pogrzebowego. A za ten, jak można się domyślić, należy dodatkowo zapłacić. Ciekawostką dla wielu może być fakt, iż w Niemczech nie istnieje znany nam wszystkim w Polsce zasiłek pogrzebowy – zmarły powinien posiadać stosowne ubezpieczenie, jeśli go nie ma, nie przysługuje mu żaden zasiłek ze strony niemieckiej.

R.: Jakie warunki należy spełnić, aby transport zwłok z Niemiec do Polski był w ogóle możliwy?

M.T.: Chcąc przewieźć ciało zmarłego z Niemiec do Polski, trzeba dopełnić szeregu formalności. Nie obejdzie się bez podstawowych dokumentów typu akt urodzenia i ewentualnie zawarcia związku małżeńskiego, odpis aktu zgonu lub zaświadczenie poświadczające, że wystawienie takiego pisma nie było możliwe, zezwolenie na pochówek, a także świadectwo lekarskie o przyczynie zgonu z informacją, iż dana osoba nie zmarła wskutek choroby zakaźnej. Dodatkowo należy posiadać również zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów do Polski, które wydane zostało przez Konsula. Formalności to jedno – inną kwestią są warunki dotyczące samego transportu. Samochód ma obowiązek być odpowiednio oznaczony, a trumna do przewozu międzynarodowego musi posiadać metalowy, szczelnie zamykany wkład wewnątrz. Transport lotniczy lub sprowadzenie urny z prochami są natomiast określane odrębnymi przepisami.

R.: Ile kosztuje procedura sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski? Z jaką kwotą minimalną należy się liczyć?

M.T.: W przypadku naszej firmy ceny za transport zwłok z Niemiec (https://www.funeral.com.pl/oferta/transport-zwlok-z-niemiec) do Polski zaczynają się od 4500 złotych. Zawierają w sobie trumnę, załatwienie wszelkich niezbędnych formalności po stronie niemieckiej i polskiej, a także oczywiście sam przewóz zwłok. Należy jednak pamiętać, że na cenę ma wpływ wiele różnych czynników – na przykład liczba kilometrów, jakie mamy do pokonania. Inaczej wycenimy transport z miejscowości znajdującej się nieopodal granicy, a inaczej ten, który wiąże się z przejechaniem całego kraju. W wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest transport urny – w naszej firmie taka usługa wiąże się z kosztem od 1500 złotych.

R.: Co wchodzi w skład usługi transportu zwłok do Polski?

M.T.: Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że międzynarodowy transport zmarłych to niezwykle skomplikowana procedura, która wymaga doskonałej znajomości nie tylko przepisów obowiązujących na terenie naszego kraju, ale również prawa międzynarodowego. Lata doświadczenia pokazały nam, że bliscy często zupełnie nie radzą sobie z samodzielnym dopełnieniem formalności. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – strata ukochanej osoby zawsze jest ciężkim przeżyciem, dlatego też chętnie wyciągamy pomocną dłoń w stronę wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują. Wiemy jednak, że istnieją firmy, które żerują na pogrążonych w żalu rodzinach i proponując kuszące, niskie ceny transportu nie informują o ukrytych kosztach. My wierzymy, że zło powraca, tak samo, jak dobro, którym obdarowujemy innych, dlatego stawiamy na przejrzyste warunki od samego początku współpracy. Transport zwłok z Niemiec do Polski obejmuje więc nie tylko konieczność znajomości przepisów, ale również opłaty za rejestrację dokumentów, przechowanie zmarłego, a także wszelkie inne koszty związane z zabezpieczeniem i transportem zmarłej osoby.

R.: Czy każdy decyduje się na przetransportowanie zwłok zmarłej osoby do Polski, czy też zdarzają się pochówki na terenie Niemiec?

M.T.: Nie da się ukryć, że międzynarodowy transport zmarłych wiąże się z kosztami, które często są sporym obciążeniem dla budżetu rodziny. Niestety nie istnieje żaden sposób, aby zorganizować tę usługę natychmiastowo i za darmo. W zdecydowanej większości bliscy zmarłej osoby decydują się na sprowadzenie zwłok do kraju, jednakże nierzadko wiąże się to z koniecznością organizacji zbiórek. To niezwykle smutne, ale wielu rodzin, które postawione zostały w takiej sytuacji, po prostu nie stać, aby „z marszu” być w stanie zapłacić za usługę. W przypadku, kiedy najbliżsi w żadnym razie nie mogą pozwolić sobie na sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski, mogą oni ubiegać się o wsparcie z urzędu opieki społecznej, które zazwyczaj pokrywa koszt zwykłej trumny lub urny, a także kremacji.

R.: Ile czasu zajmuje sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski?

M.T.: Zarówno rodzinom, jak i nam zależy na tym, aby sprowadzić zmarłego do Polski jak najszybciej, dlatego zaraz po zwolnieniu ciała przez prokuraturę, policję lub szpital niezwłocznie organizujemy wszystkie potrzebne dokumenty, dzięki którym transport zwłok z Niemiec do Polski odbędzie się zgodnie z przepisami. Na samym starcie nie jesteśmy jednak w stanie określić dokładnej daty przybycia zmarłego na miejsce docelowe w Polsce – w tym celu potrzebujemy zasięgnąć dodatkowych informacji. Niemniej jednak robimy wszystko, aby ciało znalazło się w kraju tak szybko, jak to tylko możliwe.

R.: Jakie dokumenty musi dostarczyć rodzina, aby możliwe było rozpoczęcie procedury sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski?

M.T.: Cały proces zaczyna się tak naprawdę od wypełnienia stosownego upoważnienia dla naszej firmy. Dzięki niemu będziemy w stanie bezproblemowo załatwić wszelkie formalności niezbędne do sprowadzenia ciała do Polski. Od najbliższych potrzebujemy jednak jeszcze kilku dodatkowych pism, czyli przede wszystkim odpisu aktu urodzenia na druku wielojęzycznym oraz dowodu osobistego lub paszportu – w przypadku osoby, która nie była w związku małżeńskim. Może się też zdarzyć, że potrzebny będzie odpis aktu małżeństwa lub ewentualnie aktu zgonu współmałżonka, jeśli zmarłą osobą była wdowa lub wdowiec. Wszystkie te dokumenty są kluczowe, abyśmy mogli sprawnie dopełnić wszystkich formalności w Niemczech.

R.: Dziękuje za rozmowę Panie Mirosławie

M.T. Zapraszamy na naszą stronę internetową i zapoznanie się z naszą ofertą https://www.funeral.com.pl/oferta/transport-zwlok-z-niemiec

Świnoujście w sieci - Obserwuj nas w Google News