Przejdź do treści

Policja – Czy wiesz co zrobić gdy na sygnalizatorze świeci się zielona strzałka ??

Policjanci z koszalińskiej drogówki każdego dnia prowadzą działania, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Tym razem mundurowi przyglądali się kierującym, którzy nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego tzw. „zielonej strzałki”.

Wielu kierowców, przejeżdżając obok sygnalizatora z zieloną strzałką, zachowuje się nieprawidłowo. Warto pamiętać o prostych zasadach.

Na podstawie § 96 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych przypominamy regulacje dotyczące sygnału świetlnego „zielonej strzałki”.

Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Najczęściej spotykane są sygnalizatory ze strzałkami w prawo.

Wjazd za sygnalizator S-2 ze strzałką kierunkową jest dopuszczony wyłącznie po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem oraz pod warunkiem, że kierujący nie utrudni ruchu innym jego uczestnikom.

Te zasady dotyczą nie tylko kierowców samochodów, lecz także m.in. rowerzystów.

Jeśli kierujący nie zatrzyma się przed wjechaniem na skrzyżowanie przed sygnalizatorem z włączoną zieloną strzałką, naraża się na mandat wynoszący 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli wjedzie na skrzyżowanie zaraz po zgaśnięciu strzałki, łamie zakaz wyznaczony przez czerwone światło. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 zł. W takiej sytuacji jego konto powiększy się o 6 punktów karnych.

Działania policjantów miały na celu kształtowanie świadomości wśród kierowców w zakresie zagrożenia i utrudnień w ruchu jakie stwarza niestosowanie się do obowiązków wynikających z przepisów.

Świnoujście w sieci - Obserwuj nas w Google News
%d bloggers like this: