Przejdź do treści

Ultrabook czy laptop – co wybrać, który sprawdzi się lepiej?

Zakup komputera przenośnego w dzisiejszych czasach może przysporzyć niemałych problemów. Mnogość producentów, modeli sprzętów oraz ich specyfikacji przyprawia o zawrót głowy. Czasem też pojawia się wątpliwość – co lepiej wybrać, ultrabook czy laptop? Czym różnią się te dwie konstrukcje, co je łączy? Przeczytaj więcej na ten temat, dowiedz się skąd wzięło się określenie ultrabooka, gdzie się sprawdza i które z tych urządzeń będzie bardziej wydajne.

Side view of a young woman using laptop at house roof

Który sprzęt jest wydajniejszy – ultrabook czy laptop?

Zasadniczo nazwa ultrabook została zdefiniowana już wiele lat temu przez firmę Intel, niejako w odpowiedzi na dużą popularność MacBooka Air. W dużym skrócie to lekki, smukły i wydajny laptop, z możliwością długiego czasu pracy na baterii, atrakcyjnym wzornictwem i dość przystępną ceną. Obecnie definicja ta nieco się rozmywa i nie jest ściśle przestrzegana z parametrami sprzed ponad dekady. Co lepiej się sprawdza i jest bardziej wydajne, ultrabook czy laptop? Poniżej różnice:

parametr ultrabook laptop
wielkość zwykle do 13-14 cali, grubość do 21/23 mm od 12 do nawet 18 cali, grubość nieokreślona definicją
waga maks 1,6 kg nieokreślona, zwykle większa niż ultrabooka
procesor w ścisłej definicji Intel, wydajny i energooszczędny zarazem dowolnej marki, od prostych budżetowych po zaawansowane i wydajne
bateria o długiej żywotności, minimum 6/9 godzin niesprecyzowana, ale obecna, umożliwiająca pracę bez zasilacza
komunikacja bezprzewodowa, głosowe polecenia nieokreślone

Stwierdzenie, że któreś z urządzeń jest bardziej wydajne jest możliwe dopiero wtedy, gdy masz do dyspozycji dwa konkretne modele i możesz porównać ich parametry, wykonać testy.

Sprawdzone zastosowania ultrabooka

Jeżeli zastanawiasz się, co lepiej sprawdzi się dla Ciebie, ultrabook czy laptop, powinieneś określić swoje wymagania. Ultrabooki sprawdzają się w wielu sytuacjach, na przykład:

  • pracy zdalnej spoza domu – długi czas pracy baterii połączony z poręczną i lekką konstrukcją,
  • korzystaniu z multimediów i komunikacji w dowolnym miejscu,
  • jako lekki i wystarczająco wydajny sprzęt do nauki w większości przypadków,
  • do swobodnego korzystania z zasobów internetu.

Generalnie sprzęty, które zaliczają się do ultrabooków w świetny sposób łączą wydajność i czas pracy na baterii, a także ciekawy design, dlatego często wybierane są także jako podstawowe komputery biznesowe, świetne do prezentacji.

Kiedy lepiej wybrać klasycznego notebooka lub inną konstrukcję?

„Zwykły” laptop to na tyle szeroka grupa sprzętów, że niemal w każdej sytuacji może się sprawdzić. Wszystko zależy od jego specyfikacji. Z pewnością decyzja – ultrabook czy laptop, jeżeli zależy Ci na jak najlepszej wydajności w ograniczonym budżecie wskaże na bardziej klasyczną konstrukcję. Stosowane w ultrabookach rozwiązania pozwalające na osiągnięcie ich niewielkich wymiarów, wagi i czasu pracy baterii sprawiają, że w podobnej cenie można kupić sprzęt o prostej budowie, ale z lepszymi podzespołami. 

Co jeszcze warto wiedzieć o ultrabookach i laptopach?

Jeżeli zaciekawił Cię temat i chcesz wiedzieć więcej o komputerach tego typu, wejdź na Ceneo.pl. Na portalu znajdziesz wiele przydatnych informacji, nowinek technologicznych, a także opinii użytkowników i rekomendacji specjalistów. Odszukaj rozwiązanie idealne dla siebie i wybierz sprzęt, który spełni wszystkie Twoje wymagania z Ceneo.pl!

Cropped image of architect sending e-mails to client
Świnoujście w sieci - Obserwuj nas w Google News