Przejdź do treści

Nie stań się ofiarą handlu ludźmi

Facebook

Twitter

WhatsApp

Pinterest

VK

Tumblr

Email

Print

Linkedin

Nie stań się ofiarą handlu ludźmi

18 października przypada XIV Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Tego dnia organy ścigania, Straż Graniczna, Policja, ale także instytucje państwowe, organizacje rządowe, jak i pozarządowe szczególnie starają się uświadamiać, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, by nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Handel ludźmi jest przestępstwem globalnym. Polega na wykorzystaniu człowieka, które w bezwzględności stosowania godzi w godność i wolność człowieka, naruszając przez to jego podstawowe prawa.

Za handel ludźmi uznawane są czynności sprawcze wskazane w art. 115 § 22 Kodeksu karnego, t.j.: werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie i przyjmowanie osoby.

Szacuje się, że na świecie może być nawet 40 milionów ofiar tego przestępstwa. Do najbardziej znanych współcześnie form wykorzystania ofiar zalicza się wykorzystanie w pracy lub usługach o charakterze przymusowym (praca przymusowa), prostytucji (tzw. seksbiznes), żebractwie, a także wykorzystanie do wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, handlu organami czy zmuszanie do zawierania fikcyjnych małżeństw.

Najintensywniej rozwijającą się obecnie formą wykorzystania osób w ramach przestępstwa handlu ludźmi jest praca przymusowa, związana bardzo często z wakacyjnymi zagranicznymi wyjazdami w celu poszukiwania lub podjęcia pracy. Warto podkreślić, że przy bardzo dynamicznym rozwoju nowych technologii miejscem werbowania osób do wyjazdu za granicę coraz częściej staje się internet.

Również Polska, i to już od lat dziewięćdziesiątych, jest krajem, w którym obserwuje się zjawisko handlu ludźmi. Jedną z form odpowiedzi na to zagrożenie było powstanie przy Wojewodzie Pomorskim Pomorskiego Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, który skupia przedstawicieli organów ścigania, służb, w tym Morskiego Oddziału Straży Granicznej, instytucji rządowych, samorządowych oraz środowisk pomocowych. W ramach systemu pomocy społecznej zespół prowadzi działania w zakresie zapobiegania handlowi ludźmi oraz wsparcia udzielanego ofiarom tego procederu. Jest też platformą wymiany informacji dotyczących przeciwdziałania handlowi ludźmi na terenie województwa pomorskiego.

Osoby, które czują się wykorzystane i mogły paść ofiarą handlarzy ludźmi mogą zgłosić się do jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, prokuratury lub Pomorskiego Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi działającego przy Wydziale Polityki Społecznej PUW w Gdańsku. Wsparcie dla ofiar handlu ludźmi oferuje również m.in. Fundacja La Strada.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zidentyfikowali blisko 100 osób, Polaków i cudzoziemców, jako potencjalne pokrzywdzone ofiary handlu ludźmi.