Choszczno – Policja – Seniorze, nie daj się oszukać!

Seniorze, nie daj się oszukać!

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie kolejny raz ostrzegają przed oszustami. Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, obawa, niepewność i strach społeczeństwa jest wykorzystywane przez sprawców przestępstw. Panująca sytuacja pokazuje, że nie ustają w swoich działaniach. Wciąż wymyślają różne historie, aby pozbawić seniorów dorobku całego życia, bazując na ich zaufaniu oraz „dobrym sercu”.

Przestępcy działający metodą “na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż działają. Oprócz znanych metod, w ostatnim czasie pojawił się nowy niepokojący trend oszustwa metodą ,, na koronowirusa”. Jest to modyfikacja oszustwa stosowanego wcześniej przez przestępców, gdzie starsze osoby wprowadzane były w błąd co do tożsamości rozmówcy telefonicznego i utrzymywane w przeświadczeniu, że dzwoni do nich funkcjonariusz służb państwowych. Tym razem przestępcy wykorzystują troskę seniorów o los ich najbliższych, informując, że potrzebne są pieniądze na leczenie zakażenia koronawirusem.

– Pamiętajmy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznajomym, podającym się za krewnego, policjantów, albo pracowników szpitala.

-Uważajmy na osoby, które wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują do sprzedaży „cudowne specyfiki”, które mają mieć właściwości zwalczające wirusa.

-Przestrzegamy: żadnych talizmanów, amuletów czy też środków posiadających składniki uzdrawiające nie ma! Pojawia się mnóstwo ofert w Internecie, jak również oszuści podszywają się pod organizacje lub instytucje, które walczą z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Nie klikajmy w podejrzane linki.

W przypadku jakichkolwiek najmniejszych wątpliwości, zachęcamy do pilnego skontaktowania się najbliższą jednostką Policji.

st.sierż. M. Keplin