Przejdź do treści

Choszczno – PRZYJDŹ I SPRAWDŹ SWÓJ STAN TRZEŹWOŚCI

PRZYJDŹ I SPRAWDŹ SWÓJ STAN TRZEŹWOŚCI

W siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie przy ul. Bohaterów Warszawy 7c istnieje możliwość sprawdzenia trzeźwości w przypadku wątpliwości odnośnie swojego stanu po imprezie, imieninach, spotkaniach rodzinnych. Warto sprawdzić i zapobiegać wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Polskie prawo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu:

Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego (art. 115 §16) i Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (art.46, pkt. 3) zachodzi, gdy:
– zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
– zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Stan po użyciu alkoholu w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (art.46, pkt. 2) zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
– stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
– obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Apelujemy, aby dzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do komendy powiatowej i przekazać informację służbom, jeśli tylko istnieje podejrzenie, że za kierownicą siedzi osoba nietrzeźwa. Interwencja i usunięcie z ruchu drogowego takiej osoby, może uratować zdrowie i życie wielu ludziom.

Bardzo ważna jest świadomość, jak wiele zależy od tego czy zgłosimy swoje podejrzenie. Jeśli się pomylimy, jeśli badanie wykaże, że kierujący był trzeźwy – nikomu nie dzieje się krzywda, a sprawa sprowadza się do kontroli drogowej.

mł. asp. Jakub Pialik

%d bloggers like this: