Przejdź do treści

Żałoba narodowa po śmierci Prezydenta Gdańska

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00 do soboty do godziny 19.00.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

W środę Prezydent Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie Prezydenta RP zostało w czwartek kontrasygnowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Rozporządzenie w sprawie żałoby zostało dziś podpisane przez Prezydenta i wysłane do Dziennika Ustaw.

Zgodnie z rozporządzeniem żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem Prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Prezydent RP weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.