Przejdź do treści

Choszczno – POLICJANCI ZLIKWIDOWALI NIELEGALNĄ BIMBROWNIĘ

POLICJANCI ZLIKWIDOWALI NIELEGALNĄ BIMBROWNIĘ

Funkcjonariusze Wydziały Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie w toku wykonywanych czynności służbowych, ustalili, ze 59-letni mieszkaniec Choszczna, wyrabia alkohol wbrew przepisom Ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych.

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny oraz należącej do niego działki ogrodowej, mundurowi znaleźli i zabezpieczyli 270 litrów zacieru i 22 litry gotowego alkoholu, których próbki zostały zabezpieczone do badań.

Na miejscu policjanci ujawnili także kompletną aparaturę do produkcji bimbru, Zatrzymany za swoją działalność odpowie teraz przed sądem. Zgodnie z Ustawą o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzania wyrobów tytoniowych, mężczyźnie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Picie alkoholu nieznanego pochodzenia, który najczęściej jest przechowywany w nieprzystosowanych do tego pojemnikach zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Przerób alkoholu odbywa się w skandalicznych warunkach, odbiegających od standardów obowiązujących wytwórców legalnych trunków. Alkohol jest często doprawiany różnego rodzaju chemicznymi środkami. Konsumenci często nie są świadomi tego, że kupowane przez nich nielegalne alkohole mogą spowodować utratę zdrowia, a nawet życia.

Znamiona przestępstwa określonego w art. 12a ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (dz. U. Nr 31, poz. 353 ze zm.) wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.

mł. asp. Jakub Pialik