Przejdź do treści

Ochotnicza Straż Pożarna w Reczu od trzech miesięcy nie posiada ANI JEDNEGO sprawnego samochodu pożarniczego

WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY RECZ!

Jesteśmy zmuszeni rozpocząć Nowy Rok przykrą i przytłaczającą nas prawdą o tym, na jakim poziomie jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców Gminy Recz.

Ochotnicza Straż Pożarna w Reczu od trzech miesięcy nie posiada ANI JEDNEGO sprawnego samochodu pożarniczego.

Samochód „średni” marki DAF nie przeszedł przeglądu technicznego około 3 miesiące temu. Zepsute są hamulce i dalsza jazda tym autem, z przyczyn oczywistych, nie jest możliwa. Gmina Recz nie ma pieniędzy na naprawę , ale umówmy się – nie ma sensu pakować kolejnej dawki bardzo słabego budżetu Gminy w samochód, który został wyprodukowany w 1985 roku. Naprawimy hamulce to przestanie działać autopompa (która sprawia problemy) albo coś innego.

Samochód „ciężki” przestał jeździć ok 2 lata temu, po prostu „się skończył”. Była to TATRA z 1989 roku.

Obserwatorzy naszej strony na FB mogą zauważyć, że mimo braku podstawowego narzędzia pracy strażaka staramy się dosyć sprawnie działać. Do wszystkich akcji wyjeżdżamy BUSEM, który nie posiada ŻADNEGO zbiornika z wodą. Mamy w nim najwyższej klasy sprzęt do ratownictwa drogowego oraz ratownictwa wodnego, wyjeżdżamy do różnych zdarzeń komunikacyjnych, usuwania drzew z dróg czy zalanych piwnic.
Niestety do każdego zdarzenia oprócz nas, dyspozytor jest zmuszony zadysponować dodatkowe jednostki, najczęściej są to Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie i Osp Ksrg Nętkowo. Często jesteśmy pierwsi na miejscu wypadku, lecz w razie pożaru samochodu możemy tylko stać i się patrzeć….

W przypadku pożaru domu czy mieszkania, nie trzeba mówić jak ważne jest szybkie podjęcie działań. Do pożaru w Reczu od momentu alarmu dojeżdżamy maksymalnie w 5 minut, dojazd ciężkiego samochodu z Choszczno zajmuje 15/20 minut. Są to często minuty na wagę życia.

W naszej Gminie jest Droga Krajowa nr 10 (Słutowo – kilka/kilkanaście wypadków rocznie, najczęściej tragicznych w skutkach), oraz największy zakład pracy w Powiat Choszczeński, w którym ryzyko pożarowe jest wręcz ogromne.

Dużo osób obiecuje nam pomoc w zorganizowaniu nowego samochodu, albo tymczasowego używanego auta ale sprawnego. Niestety wszystko opiera się tylko na obietnicach a tak naprawdę każdy ma nas w ……

Gmina Recz posiada środki na wkład własny, lecz aktualnie staramy się o wsparcie od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Mamy nadzieję na pomoc ludzi, który mają wpływ na ważne decyzje na poziomie ogólnopolskim, a nie tylko suche obietnice, w które już przestajemy wierzyć…

Mieszkańcom Gminy Recz, naszym znajomym i przyjaciołom, życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2019, żebyście nie musieli prosić o pomoc OSP Recz, bo o tą pomoc może być ciężko.