Przejdź do treści

Premier Mateusz Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii

Premier Mateusz Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii

Rząd zapowiada obniżkę akcyzy na energię i redukcję opłaty przejściowej o 95 proc. co spowoduje, że ceny energii zostaną utrzymane na tym samym poziomie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd dotrzymał słowa i wdraża mechanizmy stabilności cen prądu na kolejne lata.

Proponowane zmiany mają dotyczyć nie tylko odbiorców indywidualnych. Ceny energii nie wzrosną także dla samorządów oraz przedsiębiorstw. Szef rządu zapowiedział, że ograniczenie obciążeń na energię elektryczną da jej odbiorcom oszczędności na poziomie 4 mld zł.
Głównym mechanizmem jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych – wyliczał.

Drugim zasadniczym źródłem jest opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. dla wszystkich podmiotów, co da oszczędności w wysokości ok. 1-1,5 miliarda złotych.

Dodatkowymi mechanizmami mają być działania w spółkach energetycznych, które mają ograniczyć swoje koszty.

W opinii szefa rządu, ceny energii elektrycznej w naszym kraju muszą być na odpowiednim poziomie. Pozwoli to między innymi na kształtowanie kosztów produkcji polskich przedsiębiorstw na poziomie konkurencyjnym w stosunku do firm europejskich czy światowych.

Szef rządu poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby, tak by przyjąć odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku.