Przejdź do treści

„Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Jak co roku prosimy o rozwagę

„Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Jak co roku prosimy o rozwagę

Tylko od stycznia do września w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. Najniebezpieczniej jest w soboty. Za suchymi statystykami kryją się prawdziwe rodziny i ich dramaty, dlatego co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzi kampanię społeczną, promującą trzeźwość na drogach. W tym roku pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Szczegóły prowadzonych działań w najbliższym czasie zostały przedstawione w poniedziałek, 29 października 2018 r. podczas konferencji prasowej.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: zachodniopomorski wicemarszałek Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak oraz podkom. Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z Wydziału Ruchu Drogowego, Wojewódzki Koordynator do spraw Profilaktyki w Ruchu Drogowym. Goście podkreślali, że nie ma żadnej tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu.

– Kampania prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych. W ubiegłym roku wręczaliśmy jednorazowe alkotesty. W tym, za pośrednictwem zachodniopomorskiej policji, będziemy przekazywać kierowcom zapachy samochodowe. W bardzo sugestywny sposób mówimy, że nie ma przyzwolenia i akceptacji dla alkoholu za kierownicą. Nie ma żadnej akceptacji i zgody na tego typu zachowania. Prowadząc po alkoholu, ZAWSZE masz czerwone światło – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i apelował o rozwagę.

W tym roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzić będzie działania edukacyjno-informacyjne pod hasłem „Prowadzisz po alkoholu? Masz czerwone światło”. Pierwsze działania rozpoczną się w okresie wzmożonego ruchu drogowego, a więc przez dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami i będą kontynuowane do grudnia. W ramach działań informacyjnych zaplanowano kampanię outdoorową. Mobilne reklamy pojawią się w całym regionie. Dodatkowo, aby zwrócić uwagę kierowców, przygotowano 5000 zapachów do samochodu z nadrukiem logo kampanii. Zapachy będą rozdawane kierowcom podczas rutynowych kontroli. Przyszli kierowcy otrzymają zapachy także od pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Podczas konferencji dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Anna Nowak zwróciła uwagę także na często mało odpowiedzialne zachowanie pieszych, którzy zapatrzeni w swoje smartfony, w słuchawkach na uszach, bez ostrożności wkraczają na drogę. Dyrektor Nowak mówiła również o planach na przyszły rok. – Chcemy uwzględnić zadanie, które będzie adresowane tylko do dzieci. Dotyczyć będzie bezpiecznego zachowania na drogach w trakcie wypoczynku.

Dane statystyczne mówią jednak same za siebie. Tylko od stycznia do września w Zachodniopomorskiem nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 31 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć i 39 zostało rannych. W roku 2017 w naszym województwie policja zanotowała aż 42 wypadki drogowe z winy nietrzeźwych kierujących. Zginęły w nich cztery osoby, a 51 zostało rannych. – Wypadki z udziałem nietrzeźwych kierowców są tragiczne w skutkach, ponieważ często łączą się z prędkością – mówi podkom. Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Taka akcja jak ta jest zasadna i wciąż potrzebna. W roku 2018 w województwie zachodniopomorskim blisko 500 tys. kierujących zostało poddanych badaniu na zawartość alkoholu. Ujawniono 2918 kierujących po spożyciu alkoholu – wyliczał podkom. Mateusz Mićko.

Partnerami kampanii Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego są: WORD Szczecin, ZORD Koszalin oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Warto dodać, że jednym z zadań Województwa, wynikającym z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012–2020 jest m.in. ograniczenie przypadków naruszeń prawaw związku z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego już od wielu lat realizuje działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez organizację kampanii społecznych:

„Nie jeżdżę po alkoholu” (rok 2017)
„Nie jeżdżę po alkoholu” Ala ma Asa. As ma alkomat (rok 2016)
„Czy twoje procenty podniosą statystyki?” (rok 2015)
„Alkohol za kierownica, nie zgadzam się!” (rok 2014)
Realizacja programu prewencyjno-profilaktycznego „Trzeźwy kierowca” (rok 2014)
„Z alkoholem przegrasz!” (rok 2013)
„Czy jesteś gotowy na Cash test?” (rok 2012)
Współpraca z policją podczas akcji „Znicz” (rok 2011)
Pamiętajmy! Alkohol pogarsza koordynacje ruchów, wzrok oraz zmniejsza szybkość reakcji. Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka! Mocna kawa, tłusty posiłek lub zimny prysznic nie postawią cię nagle na nogi!

Koszt tegorocznej kampanii to 18,5 tys. zł.

Rekomendowany fotograf GOOGLE Street View - Świnoujście - Daniel SZYSZ
%d bloggers like this: