Przejdź do treści

Boom budowlany nie ustępuje

W sierpniu kontynuowany był boom budowlany, wyniki produkcji budowlano-montażowej były wyższe od oczekiwań rynku – wskazali w środę analitycy PKO BP oraz Banku Millennium. GUS podał, że produkcja ta wzrosła w sierpniu br. o 20 proc. rok do roku.

Specjaliści z zespołu analiz makroekonomicznych banku PKO BP podkreślili w swoim komentarzu, że w ubiegłym miesiącu „kontynuowany był boom budowlany”. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 20 proc. rok do roku po wzroście o 18,7 proc. r/r w lipcu.

Analitycy zwrócili uwagę, że najsilniejszy wzrost odnotowano w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (30,5 proc. r/r). Zwrócili jednak uwagę, że słabsza z kolei była dynamika w robotach specjalistycznych (9,8 proc. r/r), które obejmują przygotowywanie terenu pod budowę. Według nich może to sugerować wyhamowanie budownictwa w przyszłości.

Eksperci Banku Millennium komentując środowe dane GUS dot. produkcji budowlano-montażowej wskazali, że były one lepsze od ich oczekiwań. Spodziewali się bowiem spadku. „Odczyt przewyższył także konsensus rynkowy wynoszący 18,2 proc. r/r” – podkreślono.

Analitycy banku wykazali, że po usunięciu wahań sezonowych produkcja w sektorze budowlanym wzrosła o 1,6 proc. m/m, co wskazuje, że pomimo niesprzyjających warunków na rynku pracy, a także bardzo wysokiego wykorzystania zdolności wytwórczych, przedsiębiorstwa budowlane są w stanie zwiększać produkcję.

„Jej struktura potwierdza, że nadal trwa silnie ożywienie w inwestycjach infrastrukturalnych, wspieranych częściowo przez fundusze europejskie” – podsumowali eksperci Banku Millennium.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/

Rekomendowany fotograf GOOGLE Street View - Świnoujście - Daniel SZYSZ