Przejdź do treści

Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny”

Polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość – zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza – powiedział Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

Zobacz także:
Wspólna deklaracja o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym [PL/ENG]
Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu [PL/ENG]
– Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski Prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z Prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo – mówił Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r. ENGLISH VERSION >>>

– Dziś tę odnowioną wersję, uwspółcześnioną – wiele się zmieniło przez te 10 lat – partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami i tematyki tego partnerstwa, podpisaliśmy osobiście wraz z Prezydentem Donaldem Trumpem, za co panu Prezydentowi chciałbym bardzo serdecznie podziękować – powiedział Andrzej Duda.

Zobacz także:
Prezydent w rozmowie z TVP: Jesteśmy gotowi zainwestować w stałą bazę wojsk USA
Prezydent zaznaczył, że porozumienie wskazuje najważniejsze aspekty współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz wytycza nowe ścieżki na przyszłość – zacieśniania współpracy w dziedzinie obronności, współpracy militarnej oraz w kwestii bezpieczeństwa i biznesu energetycznego, także w aspekcie wspomnianej już przez Prezydenta współpracy w zakresie Trójmorza. Andrzej Duda przypomniał, że do Waszyngtonu przyjechał z Bukaresztu, gdzie uczestniczył w szczycie Inicjatywy Trójmorza. WIECEJ >>>

Andrzej Duda zaznaczył na wstępie, że bardzo się cieszy, że gości w Białym Domu w roku, kiedy Polska świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

Współpraca wojskowa USA z Polską
Mam nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski – mówił Prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie. Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk gwarantuje bezpieczeństwo w tej części Europy. Przypomniał również zakupienie przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

– Chcemy realizować kolejne zakupy sprzętu. Chcemy także współpracować w zakresie badań i rozwoju, jeśli chodzi o technikę wojskową. Jestem przekonany, że ta współpraca między Polską a USA będzie się dobrze układała. Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych jednostek amerykańskich wraz z wyposażeniem – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską – ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie – jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. – Obecność armii Stanów Zjednoczonych u nas jest istotna, także po to, żeby chronić amerykańskie interesy – akcentował.

Bezpieczeństwo energetyczne
Prezydent Duda wskazał, że podczas spotkania z Prezydentem Trumpem rozmawiał również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie i o możliwości dywersyfikacji dostaw. – Niewątpliwie takim ogromnym, w tej chwili największym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z panem Prezydentem, przedstawiałem tę sytuację taką, jaka jest – powiedział Andrzej Duda.

Ocenił, że jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo – jak mówił – grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów – Nord Stream 3, Nord Stream 4.

– Jakie są skutki takiej dominacji? Proszę państwa, kilka lat temu przekonaliśmy się o tym na Ukrainie – nagłe zamknięcie dostaw, oczywiście niemające nic wspólnego z żadnymi czynnikami ekonomicznymi, związane tylko i wyłącznie z szantażem politycznym, było faktem – zwracał uwagę Prezydent Duda, podkreślając, że Polska będzie wszystkimi siłami dążyła do tego, aby się przed tym zabezpieczyć.

Współpraca biznesowa
– Zapraszamy biznes ze Stanów Zjednoczonych do Polski – zadeklarował Andrzej Duda i zaznaczył, że Polska rozwija się bardzo dynamicznie i posiada coraz lepsze możliwości inwestycyjne.

Według Prezydenta, Polska jest dużym krajem europejskim, jest ciekawym partnerem, dla którego USA i biznes z USA jest mile widziany. – Jest to także perspektywa rozwinięcia swojej działalności poprzez Polskę na kraje Trójmorza. Nad tym pracujemy także w ramach państw Trójmorza, żeby te możliwości komunikacyjne i współpracy gospodarczej były coraz szersze. Chcemy, żeby zgłaszali się do realizowanych inwestycji także partnerzy biznesowi ze Stanów Zjednoczonych – dodał.

Prezydent USA podkreślił natomiast rolę wzajemnych stosunków dyplomatycznych, które – jak dodał – liczą około 100 lat. – W tym roku Polska i Stany Zjednoczone obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i bez mała 100 lat więzów dyplomatycznych między Polską i USA. To długi okres, zatem jestem bardzo szczęśliwy, że sojusz między naszymi krajami nie był nigdy tak mocny – mówił Donald Trump, zwracając się do Prezydenta Dudy. Podziękował również Polsce za spełnianie zobowiązań NATO odnośnie przeznaczania 2 proc. PKB na obronność oraz za wkład we wsparcie NATO w misje w Afganistanie i w koalicję przeciwko ISIS. (KG)

Prezydent.pl

Rekomendowany fotograf GOOGLE Street View - Świnoujście - Daniel SZYSZ