Przejdź do treści

JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM KOMISJI WYBORCZEJ?

JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM KOMISJI WYBORCZEJ?

Członków terytorialnych komisji wyborczych mogą zgłaszać wszystkie komitety wyborcze, niezależnie od tego, czy zgłoszą listy kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym. Jeśli chcesz zasiadać w komisji wyborczej, możesz więc zgłosić się do dowolnego komitetu wyborczego. Pamiętaj, że komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie komisarzom wyborczym kandydatów na członków komisji wyborczych tylko do 6 września.

Już tylko 3 dni dzielą nas od końca terminu, w którym komitety wyborcze mogą zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych (wojewódzkich, powiatowych i gminnych) komisji wyborczych.

Komisje wyborcze – zadania, członkostwo, powołanie

O tym, czym są terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, jakie mają zadania, kto je powołuje i kto może w nich zasiadać, pisaliśmy tutaj.

Ile wynosi dieta?

Warto pamiętać, że osobom, które zdecydują się na zasiadanie w terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Wysokość diety to:

dla przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych – 650 zł,
dla zastępców przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych – 600 zł,
dla członków terytorialnych komisji wyborczych – 550 zł,
dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 380 zł,
dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 330 zł,
dla członków obwodowych komisji wyborczych – 300 zł.
Chcę zasiadać w komisji wyborczej – co muszę zrobić?

Jeśli chcesz zaangażować się w prace terytorialnej (wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej) komisji wyborczej albo obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie lub obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, zgłoś się do jednego z komitetów wyborczych – nieważne, czy dany komitet wyborczy zgłosi listę kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym.

Rekomendowany fotograf GOOGLE Street View - Świnoujście - Daniel SZYSZ