Przejdź do treści

Zagórski: chcemy, by wszyscy uczniowie mieli dostęp do nowoczesnych narzędzi

„Chcemy, by wszyscy uczniowie i nauczyciele w każdej szkole w Polsce mieli dostęp do szerokopasmowego internetu, a za jego pośrednictwem do nowoczesnych narzędzi i e-zasobów” – powiedział w piątek w Kowiesach (woj. łódzkie) minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak dodał, bez tego niemożliwa jest nowoczesna edukacja.

Szef resortu cyfryzacji wziął udział w podpisaniu umów z blisko 250 szkołami z woj. łódzkiego, które w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zostaną wyposażone w bezpłatny i szybki intnernet.

„Jesteśmy blisko finału prac, które prowadzimy od kilkunastu miesięcy. Mają one doprowadzić do tego, by w każdej szkole w Polsce, niezależnie od tego, czy jest ona w Warszawie, Łodzi, Kowiesach, czy jakiejkolwiek innej małej miejscowości, niezależnie od tego, czy jest prywatna, czy publiczna, wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli dostęp do szerokopasmowego internetu. A za jego pośrednictwem do nowoczesnych narzędzi, metod nauki i przede wszystkim e-zasobów, bez których dziś nowoczesna edukacja nie jest możliwa” – powiedział minister Zagórski.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. To publiczną sieć telekomunikacyjna, której operatorem został NASK Państwowy Instytut Badawczy, odpowiedzialny za uruchomienie w placówkach edukacyjnych szybkiego internetowego łącza. NASK poza dostarczeniem szkołom bezpłatnych usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Jak zaznaczył minister Zagórski, OSE będzie pierwszą tak dużą siecią w Europie i jedną z kilku na całym świecie. Zgodnie z ustawą, w 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej.”Kto wie, czy to nie najważniejszy projekt, który realizuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzięki niemu pokonujemy kilka etapów, które dotychczas były nieosiągalne. Jeśli myślimy o tym, żeby nasza edukacja była nowoczesna, to musimy nauczyć się korzystać z nowych narzędzi, ale żeby to zrobić, musimy zapewnić infrastrukturę” – przyznał szef resortu cyfryzacji.

Bartłomiej Pawlak

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/