Przejdź do treści

POLICYJNY PIES ORO ODNALAZŁ ZAGINIONĄ

W kilka godzin po zgłoszeniu policjanci odnaleźli 78-letnią kobietę, która wyszła z domu nie kontaktując się z rodziną.

Tak szybkie działania były możliwe dzięki niezawodnemu psu Oro oraz intuicji przewodnika st.sierż. Mateusza Garbaciaka.

W sobotę około godziny 2:00 st. sierż. Mateusz Garbaciak wraz z policyjnym psem ORO z Komendy Powiatowej Policji w Policach zostali zaangażowani do poszukiwania osoby zaginionej w Szczecinie. Jak się okazało 78- letnia kobieta, chorująca na Alzheimera wyszła z domu nikogo o tym nie informując.

Oprócz działań podjętych przez policjantów, sprawą zaginięcia na miejscu zajął się również Oro – owczarek niemiecki z polickiej komendy. Pies pod czujnym okiem swojego przewodnika st. sierż. Mateusza Garbaciaka podjął trop za zaginioną. Dzięki doskonałemu wyszkoleniu i współpracy ze swoim przewodnikiem, czworonożny funkcjonariusz odnalazł kobietę na jednej ze szczecińskich ulic, była kompletnie zdezorientowana i nie mogła sama trafić do domu. Dystans, który pokonał Oro, aby dotrzeć do poszukiwanej wynosił 2,5km. Kobieta po odnalezieniu została przekazana pod opiekę medyczną.

Oro jest psem patrolowo-tropiącym i obecnie ma 5 lat. Wraz ze swoim przewodnikiem odbyli szkolenie specjalistyczne w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Od maja 2015 roku Oro pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Policach.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka