Przejdź do treści

Wojsko Polskie będzie na Westerplatte 1 września

Tak jak zapowiadałem Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września tego roku. Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego było Wojsko Polskie. A tego właśnie nie chciał prezydent Gdańska. Przypilnujemy, żeby uroczystość 1 września na Westerplatte odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym żeby oficer Wojska Polskiego odczytał apel pamięci – oświadczył Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Szef resortu obrony przypomniał, że ceremoniał wojskowy jest w tej kwestii jednoznaczny. – To żołnierz Wojska Polskiego odczytuje apel. Ja mam oczywiście słowa uznania dla polskich harcerzy , ale na Westerplatte walczyli żołnierze Wojska Polskiego. To była pierwsza bitwa II Wojny Światowej. Żołnierze odznaczyli się męstwem legendarnym. Obrona Westerplatte przeszła do legendy, a obrońcy byli szanowani przez wojsko niemieckie, które napadło 1 września 1939 roku na Polskę – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister z satysfakcją przyjął zmianę stanowiska Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w tej kwestii udziału wojska podczas uroczystości. Podczas spotkania w piątek 17 sierpnia przedstawicieli Wojska Polskiego i Prezydenta Gdańska udało się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie pełnego ceremoniału wojskowego podczas tegorocznych uroczystości na Westerplatte.

Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że w uroczystości, obok wojska, władz państwowych i samorządowych, powinni uczestniczyć zarówno harcerze, jak i kombatanci. MON zaproponowało, by na Westerplatte harcerz wygłosił przesłanie w imieniu młodego pokolenia.

Ministerstwo uważa, że uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym w godny sposób uczczą pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte. Westerplatte to symbol męstwa polskich żołnierzy oraz miejsce nierozerwalnie związane z Wojskiem Polskim, które kojarzy się przede wszystkim z bohaterstwem i niezłomną postawą wojskowych. Odkąd na Westerplatte organizowane są uroczystości upamiętniające wybuch wojny, zawsze było tam wojsko.

Apele Pamięci są przygotowywane i dostosowywane do charakteru każdej z uroczystości. Apel Pamięci przewidziany do odczytania podczas uroczystości na Westerplatte będzie więc dostosowany do charakteru wydarzenia i zapewni odpowiednią podniosłość podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Resort obrony próbował polubownie rozwiązać sprawę tegorocznych odchodów na Westerplatte. Jednak w lipcu prezydent Gdańska odmówił spotkania z Dowódcą Garnizonu Gdańsk. W przekazanym piśmie prezydent Adamowicz jasno podkreślił, że w tym roku podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej nie przewiduje udziału wojska a jedynie asysty harcerskiej. Dlatego minister Mariusz Błaszczak publicznie zażądał przywrócenia obecności wojska i pełnego ceremoniału wojskowego podczas uroczystości 1 września.

MON