Przejdź do treści

Polak na urlopie zamiast wypoczywać maluje ściany. Ile kosztuje nas remont?

Latem jesteśmy bardziej skłonni nie tylko do wyjazdów, ale i do przeprowadzania remontów. Według badania Barometr Providenta ponad połowa badanych renowacje swojego mieszkania planuje właśnie na tę porę roku. Co najcześciej zmieniamy i i ile na to wydajemy?

Młodzi wola częściej, starsi raz a dobrze

„Jeśli chodzi o częstotliwość prac remontowych to remonty przeprowadzamy co kilka lat, mniej więcej co siedem, osiem lub dziesięć. Zdecydowanie częściej remontuje swoje mieszkania grupa młodych. Im jesteśmy starsi, tym mniej jesteśmy skłonni do zmian.” – mówi w wywiadzie dla infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji, Provident Polska.

Polak lubi coś zmalować

Prace przeprowadzane podczas remontu są oczywiście różne. Najczęściej jednak decydujemy się na malowanie ścian – tak przyznaje aż 75% badanych. Lubimy również zmieniać dekoracje w domu. Tu prym wiodą oczywiście kobiety. Często wymieniamy również meble. Na kompleksowy remont pomieszczeń decyduje się natomiast jedynie 7% badanych.

Zmiana musi kosztować

Niestety remonty to nadal dla wielu Polaków spory wydatek. Wszystko zależy oczywiście od skali zmian, ale najczęściej musimy się liczyć z kosztem od około 2 tysięcy do 5 tysięcy złotych. Osoby zamożniejsze są w stanie wydać więcej. 17% badanych przyznaje, że na tegoroczny remont chce wydać od 5 do 10 tysięcy złotych.

„Zdecydowanie najczęstszym źródłem finansowania remontu są nasze własne oszczędności. 77% badanych wskazuje, że jeśli planuje remont, to odkłada na ten cel już jakiś czas środki. Są to najcześciej osoby zamożne.” – dodaje ekspertka. Grupa mniej zamożnych osób często korzysta z bieżącego budżetu lub pożycza od rodziny lub znajomych, a pieniądze przeznacza na mniejsze remonty. Pożyczkę na ten cel bierze ok 18% ankietowanych.