Przejdź do treści

Uczestnicy strajków ’88 proszeni o kontakt

Uczestnicy strajków ’88 proszeni o kontakt

Trwają obchody 30.rocznicy wydarzeń Sierpnia ’88. Jednym z elementów obchodów będzie mural upamiętniający uczestników tamtych wydarzeń, który stanie na Placu Solidarności w Szczecinie. Urząd Marszałkowski prosi wszystkich uczestników wydarzeń Sierpnia ’88 o kontakt w sprawie umieszczenia ich nazwisk na muralu.

W tym roku mija 30 lat od strajków w Szczecinie, które pośrednio doprowadziły do Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej w Polsce. W ramach obchodów organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, na początku lipca na Placu Solidarności w Szczecinie stanie mural upamiętniający strajki w 1988 roku. Będzie dziełem artysty z Akademii Sztuki, a po jego bokach wyeksponowane zostaną nazwiska osób, które w tamtych czasach miały odwagę opowiedzieć się po stronie wolności.

– W opinii prawnej nazwiska uczestników strajków z 1988 roku stały się domeną publiczną, publikowane w licznych wydawnictwach i opracowaniach historycznych, tym niemniej, w poczuciu szacunku wobec uczestników strajków i ich rodzin, chcielibyśmy dotrzeć do nich z informacją o naszym przedsięwzięciu. Nie chcemy, aby o fakcie umieszczenia ich nazwisk dowiadywali się z przekazów medialnych lub z drugiej ręki. Nie do wszystkich jesteśmy w stanie sami dotrzeć, dlatego prosimy, aby osoby zaangażowane w strajk ’88 skontaktowały się z Urzędem Marszałkowskim – podkreśla Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka.

Kontakt pod nr telefonu 91 48 07 220 lub 91 48 07 270. E-mail: gabinet.marszal@wzp.pl.

– Chcielibyśmy, aby mieszkańcy i turyści przechodzący obok CDP mogli przeżyć własną „lekcję historii”, która pobudzi do refleksji i skłoni do zachowania w pamięci tamtych wydarzeń, budujących naszą narodową tożsamość – dodaje K.Barczyk.

W ramach obchodów 30 rocznicy Sierpnia ’88 odbyły się już lekcje historii dla młodzieży, która spotkała się ze świadkami tamtych wydarzeń. W planach jest jeszcze m.in. wystawa „Samotny Strajk. Sierpień 1988”, piknik rodzinny, koncerty okolicznościowe i uroczysta gala.