Przejdź do treści

Centralne Obchody Święta Służby Więziennej

W piątek, 29 czerwca 2018 roku, o godz. 12.00, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędą się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ze względu na swoją uroczystą oprawę i udział najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem, obchody będą miały wyjątkowy charakter.

Uroczystość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedzi msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, która rozpocznie się o godzinie 10.00. w kościele św. Antoniego Padewskiego (Warszawa, ul. Senatorska 31). Po zakończonej mszy, ok. godz. 11.00, przewidziany jest przemarsz na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym o godz. 12.00 zaplanowano rozpoczęcie głównej części obchodów.

Sto lat więziennictwa w stulecie niepodległej

Prezydent Andrzej Duda, obejmując Narodowy Patronat nad Centralnymi Obchodami Służby Więziennej, podkreślił, że czyni to dla upamiętnienia zasług Służby Więziennej w umacnianiu państwa odzyskanego przez Polaków przed 100 laty, a także dla uczczenia funkcjonariuszy więziennictwa II Rzeczpospolitej ofiar zbrodni sowieckich i niemieckich. Jednocześnie przekazał wyrazy uznania dla organizatorów uroczystości, w przekonaniu o istotnej roli Służby Więziennej w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundamentalnie ważna formacja

Służba Więzienna to trzecia największa, formacja mundurowa w Polsce. Jej funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną. Kompania reprezentacyjna Służby Więziennej bierze udział w uroczystościach państwowych mających na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego.

W tym szczególnym dla Polaków miejscu

W trakcie uroczystości, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z udziałem m.in. władz państwowych, szefów służb mundurowych, w tym szefów służb penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych, odbędzie się promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Ponadto w programie uroczystości: wystąpienia władz państwowych, pośmiertne odznaczenia „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej. Uroczystościom będą towarzyszyły pokazy sprzętu ochronnego Służby Więziennej, floty samochodów konwojujących więźniów. Dla rodzin i przyjaciół Służby Więziennej przygotowano stoisko promocyjne, w tym atrakcje dla dzieci. Uroczystość zakończy się ok. godz. 13.30.

W uroczystości na Palcu Marszałka Józefa Piłsudskiego awansowanych na pierwszy stopień oficerski zostanie pięciu funkcjonariuszy z jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi służby Więziennej w Szczecinie : z Zakładu Karnego w Stargardzie Goleniowie oraz Gorzowie Wielkopolskim

Służba więzienna