Przejdź do treści

Zachodniopomorskie – Fotowoltaika dla Koszalina i Kołobrzegu

Panele fotowoltaiczne montowane na dachach bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast, przynosząc korzyści dla środowiska, ale i spore oszczędności. W środę, 20 czerwca br. wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj w Koszalinie i członek Zarządu Anna Mieczkowska w Kołobrzegu podpiszą umowy, dzięki którym możliwa będzie realizacja kolejnych inwestycji z OZE.

Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonym na wspieranie gospodarki niskoemisyjnej. W lutym br. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyłonił 127 inwestycji obejmujących budowę, rozbudowę czy modernizację jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii, przyznając na ten cel ponad 150 mln zł wsparcia (działanie 2.10).

Fotowoltaika w Koszalinie

Umowa w Koszalinie zostanie zawarta z przedstawicielami Zarządu Obiektów Sportowych Spółka z o.o. Spółka pozyskane dofinansowanie w wysokości ponad 1,2 mln zł przeznaczy na budowę instalacji fotowoltaicznej w Parku Wodnym. Pozwoli to na zaoszczędzenie nawet 144 tys. zł rocznie na zakupie energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna zostanie zbudowana na konstrukcji wsporczej na terenie zielonym przy Parku Wodnym o mocy 399,6 kW wraz z montażem trzech paneli hybrydowych wytwarzających energię elektryczną i cieplną w kogeneracji o mocy termicznej 2,685 kW i mocy elektrycznej 0,9 kW. Wartość całkowita projektu to ponad 3,3 mln zł.

Wsparcie ze środków RPO trafi też do Wyższego Seminarium Duchownego, które pozyskane dofinansowanie w wysokości ponad 623 tys. zł przeznaczy budowę dwóch nadachowych instalacji fotowoltaicznych oraz dwóch pomp ciepła typu powietrze woda. Pierwsza instalacja zostanie zamontowana na dachu budynku auli seminarium, a druga na dachu budynku edukacyjno-sportowo-administracyjnego.

Wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj spotka się z wnioskodawcami i podpisze umowy w środę, 20 czerwca 2018 r.:

Godzina 13, Park Wodny Koszalin, I piętro, ul. Rolna 14 (Tytuł projektu: „Budowa instalacji fotowoltaicznej i modułu hybrydowego na potrzeby zasilania Parku Wodnego Koszalin”)
Godzina 14, Wyższe Seminarium Duchowne, ul. Seminaryjna 2, Koszalin (Tytuł projektu „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii dla Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie”).

Fotowoltaika w Kołobrzegu

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kołobrzegu pozyskała ze środków programu regionalnego dotację w wysokości ponad 1,2 mln zł na budowę czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 340 kWh wraz z niezbędną infrastrukturą przyłączeniową.

W wyniku realizacji inwestycji powstaną cztery instalacje fotowoltaiczne – dwie na terenie Oczyszczalni Ścieków Korzyścienko oraz dwie na ternie Ujęcia Wody Bogucino – każda o mocy ok. 85 kWp. W ramach projektu na gruncie zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na stelażu. Każda z czterech instalacji będzie zbudowana z 315 modułów fotowoltaicznych.