Przejdź do treści

Bez dowodu rejestracyjnego w kieszeni najwcześniej jesienią

Weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Ale na jazdę bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC w portfelu kierowcy muszą jeszcze poczekać.

„Ta zmiana wejdzie w życie w terminie określonym w komunikacie ogłoszonym przez ministra cyfryzacji” – przypomina resort cyfryzacji.

Jak informuje, komunikat ten będzie opublikowany z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

„Na chwilę obecną nie ma w tej sprawie wyznaczonej żadnej konkretnej daty” – zaznacza ministerstwo. Rozpoczynają się natomiast konsultacje ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych. Po uzyskaniu od nich stosownych potwierdzeń, minister wyda i opublikuje komunikat.

„Mamy nadzieję, że kierowcy będą mogli zostać uwolnieni od konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jesienią tego roku” – podkreśla MC.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przewiduje, że kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego w centralnej ewidencji pojazdów. Ustawodawca zastrzegł, że zmiany te wejdą w życie po wdrożeniu koniecznych rozwiązań technicznych, a poinformuje o tym minister cyfryzacji.

aba/