Przejdź do treści

Finał V Rajdu dla transplantacji

W najbliższą niedzielę (3 czerwca) o godz. 13.00 na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się finał „V Rajdu dla Transplantacji – Podziel się sobą”. 20 uczestników na rowerach: osoby po przeszczepie, rodziny dawców, tandem z osobą niewidomą oraz osoby popierające świadome dawstwo narządów i tkanek wyruszyło we wtorek z Wrocławia i jadąc wzdłuż Odry rozdaje oświadczenia woli i przekonuje do idei dawstwa. W niedzielę rowerzyści dotrą do Szczecina, na mały dziedziniec Zamku, na którym stanie multimedialna ławka mówiąca głosem osób po przeszczepieniu narządów. Mieszkańcy, którzy będą chcieli wspólnie ze szczecińskimi transplantologami powitać rowerzystów, będą mogli w tym czasie skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Idea rajdu
Rajd odbywa się już po raz piąty, ale w tym roku po raz pierwszy dotrze do stolicy Pomorza Zachodniego. Pomysłodawczynią jest Jolanta Kruczkowska, której syn zginął w tragicznym wypadku 8 lat temu. Pani Jola zdecydowała o przekazaniu organów syna i dzięki temu uratowała życie 6 osobom. Założyła fundację imienia Bartka Kruczkowskiego (www.organisci.com), a co roku organizuje rajdy rowerowe, podczas których upowszechnia wiedzę o transplantacji i prawie dotyczącym dawstwa organów po śmierci i za życia oraz udziela wsparcia dla osób oczekujących na transplantację oraz dla rodzin dawców.

Tegoroczny rajd
We wtorek 20 śmiałków wyruszyło z Wrocławia, a trasa z noclegami przebiega przez Legnicę, Żagań, Krosno Odrzańskie, Kostrzyn nad Odrą, Gryfino – do Szczecina. Finał rajdu odbędzie się w niedzielę na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Przyjazd rowerzystów zaplanowano na godz. 13.00.

Ławka – pomnik dawcy
Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” użyczyło nam z tej okazji multimedialną „ Ławkę – pomnik dawcy”, która mówi głosem osób po przeszczepieniu narządów. Jest to forma podziękowania za bezcenny dar, jaki otrzymali biorcy narządów. Ławka stanie tuż przy wejściu na zamkową wieżę i pozostanie tam do 6 czerwca, następnie zostanie przeniesiona na teren Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przy ul. Arkońskiej.

Wspieramy organistów
Niedzielny finał rajdu ma charakter otwarty. Zapraszamy na mały dziedziniec Zamku o godz. 13.00 wszystkich, którzy chcą przywitać rowerzystów, porozmawiać z nimi oraz z lekarzami. Dodatkowo od godz. 12.00 – 14.00 czynne będą punkty medyczne, w których będzie można zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi.

Rowerzystów witać będą także lekarze transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Kilku z nich na rowerach będzie eskortować członków rajdu na ostatnim etapie. SPWSZ w Szczecinie jest największym w regionie centrum transplantacyjnym. Przy ul. Arkońskiej i ul. Sokołowskiego przeszczepiane są wątroby, nerki, płuca i rogówki. Każdego roku wykonywanych jest tu ponad