Przejdź do treści

BIAŁO – CZERWONY SZLAK #MOJANIEPODLEGŁA W ZACHODNIOPOMORSKIEM

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie jest jednym za partnerów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie w akcji społeczno – informacyjnej, promującej wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 2018 roku akcja przybiera formę biało-czerwonego szlaku #mojaniepodległa i skupia swoją narrację wokół sześciu postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, przedstawionych na wystawie plenerowej „Ojców Niepodległości”.

Już od 23 czerwca 2018 wyruszamy wraz z wystawą plenerową „Ojcowie Niepodległości” na spotkania z mieszkańcami Dębna, Świdwina, Stargardu, Połczyna Zdroju, Barlinka i Międzyzdrojów.

Zapraszamy mieszkańców do udziału w festynie rodzinno-edukacyjnym i bliższego poznania tytułowych „Ojców Niepodległości” prezentowanych na wystawie. Będzie to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy o procesie odzyskiwania niepodległości. Dla najmłodszych uczestników spotkania przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym kolorowanki oraz maszynę do samodzielnego przygotowania wpinek z logo #mojaniepodległa. Nie zabraknie gier edukacyjnych w rozmiarze XL, w tym cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem gry „Polak Mały” oraz prezentowanej premierowo gry time-line „Drogi do Niepodległości”. Odwiedzający strefę edukacyjną IPN, będą mogli wykonać własnoręcznie podobiznę ulubionego „Ojca Niepodległości” na bawełnianej torbie oraz sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizie. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz sprzętu: wojskowego w tym Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak”, wozów strażackich oraz radiowozów policyjnych. Narodowy Bank Polski zaprasza do mobilnego punktu wymiany monet na okolicznościowe 5 zł, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

23.06.2018 r. Dębno

30.06.2018 r. Świdwin

1.07.2018 r. Stargard

7.07.2018 r. Połczyn Zdrój

8.07.2018 r. Barlinek

11.07.2018 r. Międzyzdroje

Partnerami biało-czerwonego szlaku #mojaniepodległa w województwie zachodniopomorskim są: 12.Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, 12. Brygada Zmechanizowan, Agencja Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Szczecinie, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

źródło informacji: IPN Szczecin