Przejdź do treści

Niemal milion rowerzystów nad Bałtykiem!

Niemal milion rowerzystów nad Bałtykiem!

Minął rok od zamontowania czujników rowerowych w Świnoujściu i Rogowie, a liczba odwiedzających te miejsca rowerzystów robi spore wrażenie. Przypuszczenia, że granica Polsko – Niemiecka w pobliżu Świnoujścia to jedno z najbardziej obleganych miejsc przez rowerzystów na Pomorzu Zachodnim się potwierdziły. Od połowy Maja ubiegłego roku zliczono tam ponad 700 tys. rowerzystów.

– Widzimy jak wygląda rowerowy ruch turystyczny i co na niego wpływa. Wymieniając się informacjami i wiedzą z partnerami projektu, będziemy mogli lepiej dbać o rowerzystów. Niezależnie od tego projektu, pętle indukcyjne zaplanowaliśmy także na innych trasach. To olbrzymie wsparcie, dla tworzenia otaczającej rowerzystów oferty gastronomicznej czy noclegowej. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Prawie 2 tysiące dziennie, niemal 60 tys. tygodniowo i w końcu 700856 przejazdów rowerowych w ciągu roku. Zamontowany 15 maja 2017 r. w Świnoujściu czujnik rowerowy wprost nie przestawał się kręcić, a co ciekawe najmocniej obracał się we wtorki, bo właśnie w tym dniu tygodnia miłośnicy turystyki rowerowej najczęściej wyruszali na szlak. Dzięki zainstalowanemu systemowi znamy również rekordowe dni, które co chyba nie było zaskoczeniem wypadły w sam środek wakacji. Były to czwartek 27 lipca 2017 r. (7,353 tys. zliczonych rowerów), wtorek 18 Lipiec 2017 (6,982 tys. ) i niedziela 13 sierpnia 2017 (6,396 tys.).

Kolejny z liczników zamontowano w tym samym momencie w Rogowie, gdzie w całym roku odnotowano 113379 rowerzystów. Trasę do i z Dziwnowa w Powiecie Gryfickim pokonywało dziennie 311 osób. Średnia miesięczna to blisko 10 tys. Najpopularniejszym dniem na wycieczki była niedziela. Jak się okazuje i w tej miejscowości rekordowym dniem był czwartek 27 lipca 2017, na szlaku było wtedy 2055 rowerzystów. Jeden z czujników zamontowano także w Żukowie Morskim. Od 4 lutego 2018 r., gdy rozpoczęto tam pomiary odnotowano ponad 9 tys. przejazdów turystów na dwóch kołach.

Pętle indukcyjne to element projektu Biking South Baltic, realizowanego dzięki środkom programu Interreg. Do końca 2019 r. powstanie jeszcze modelowy ok. 10km odcinek trasy rowerowej zawierający wiaty odpoczynkowe, a przy zejściach na plaże pojawią się rowerowe parkingi z boksami dla jednośladów. Całość tej inwestycji umiejscowiona zostanie w gminie Trzebiatów. Warty blisko 1 mln euro projekt jest realizowany w partnerstwie z regionami z Danii, Niemiec, Litwy, Polski i Szwecji, i służy promocji Trasy Rowerowej Morza Bałtyckiego (EuroVelo 10). Wartość zachodniopomorskiej części to prawie 700 tys. zł, z czego dofinansowanie wynosi 85%.

Aktualne dane z liczników rowerowych można obserwować na naszych stronach internetowych:

Świnoujście – http://swinoujscie.visio-tools.com/

Rogowo – http://rogowo.visio-tools.com/

Żukowo Morskie – http://www.eco-public.com/public2/?id=100043047

Marek Mucha

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe