Przejdź do treści

Nawet 20 tys. grzywny zapłacą za organizację rajdów po lasach

Niemal 40 zarzutów prawdopodobnie usłyszą dwaj mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, którzy organizowali rajdy po lasach Nadleśnictwa Piotrków (RDLP w Łodzi) – poinformowały Lasy Państwowe.

Mężczyźni wielokrotnie organizowali rajdy quadami po lasach od listopada 2017 r. Straż Leśna rejestrowała ich „wyczyny” za pomocą monitoringu, jednak brak tablic rejestracyjnych uniemożliwiał identyfikację i zatrzymanie sprawców wykroczeń.

Jak podkreślono w komunikacie Lasów Państwowych, dopiero zgromadzony materiał dowodowy i współpraca pomiędzy Strażą Leśną i policją pozwoliły na ujęcie rajdowców. Prawdopodobnie odpowiedzą oni na blisko 40 zarzutów za wykroczenia popełnione od listopada 2017 r.

– Poza koniecznością naprawy wyrządzonych szkód, czyli uszkodzonych dróg leśnych i urządzeń melioracyjnych, grożą im grzywny o łącznej wartości ok. 20 tys. zł – poinformowano w komunikacie.

Lasy Państwowe przypominają, że wjazd pojazdem silnikowym do lasu jest zabroniony zgodnie z ustawą o lasach (art. 29), ale jest także naruszeniem art. 161. kodeksu wykroczeń i za taki czyn grozi grzywna.

Często lasy są także monitorowane, tak jak na terenie Nadleśnictwa Piotrków. – Uczestnicy tego typu, nielegalnych rajdów nie tylko zagrażają przyrodzie, ale także stanowią zagrożenie dla innych osób wypoczywających w lesie – podkreślili pracownicy Lasów Państwowych.

W ubiegłym roku strażnicy leśni zarejestrowali ponad 40 tys. przypadków bezprawnego korzystania z lasu. To wzrost o ponad 5 tys. w porównaniu do 2016 r. Wśród przypadków nielegalnego korzystania z lasu duży odsetek stanowiły te związane z bezprawnymi wjazdami do lasu.

Źródło: www.lasy.gov.pl

amk/