Przejdź do treści

Zdrowie – E-zwolnienia lekarskie

1 grudnia 2018 roku wejdą w życie przepisy, wprowadzające e-zwolnienia jako jedyną formę wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Termin wdrażania systemu wyznaczony początkowo na 1 lipca, został przesunięty po licznych prośbach środowisk medycznych.

od lewej siedzący przy stole – dyrektor OW NFZ, wicewojewoda trzymający mapę Polski z zaznaczonymi na kolorowo województwami i dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS
O zmianach, jakie niesie za sobą wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, tzw. e-ZLA poinformowali dziś na konferencji prasowej Marek Subocz – wicewojewoda zachodniopomorski, Dariusz Ruczyński – dyrektor zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Zbigniew Zalewski – dyrektor Oddziału ZUS w Szczecinie.

– Nie rezygnujemy z informatyzacji w ochronie zdrowia, która przynosi ułatwienia dla pacjentów i lekarzy, jednak zgodnie z postulatami środowisk medycznych chcemy dać im więcej czasu na zapoznanie się z nowym systemem – zaznaczył wicewojewoda Marek Subocz.

Wicewojewoda Subocz dodał, że lekarze wystawiają coraz więcej e-zwolnień, a zachodniopomorskie znajduje się pod tym względem na 3 miejscu w kraju – Co trzeci lekarz w naszym województwie wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie, jednak są regiony, w których procent takich zwolnień jest niewielki.

– Lekarze, którzy wprowadzili e-ZLA, podczas rozmów ze mną zawsze podkreślają, że nie wyobrażają sobie powrotu do ręcznego wypisywania formularzy – tracenia czasu i większego ryzyka pomyłki – powiedział dyrektor Zbigniew Zalewski.

– Doświadczenie z wdrażaniem eWUŚ-a pokazuje, że początkowe obawy związane ze zmianami zostały bardzo szybko zapomniane, gdy okazało się, ile korzyści wynika z elektronicznej możliwości weryfikowania uprawnień. Kto dziś pamięta o dowodach ubezpieczenia, zaświadczeniach od pracodawcy, o pieczątkach… – podkreślił Dariusz Ruczyński – dyrektor zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wicewojewoda Subocz poinformował również o planowanym przez rząd wsparciu dla lekarzy poprzez wprowadzenie funkcji asystenta medycznego, czyli osoby, która będzie pomagała przy wystawianiu elektronicznych zwolnień.

Od stycznia do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej. Uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy jest 145,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów. 78,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów posiada profil informacyjny na portalu Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), na której zwolnienia e-ZLA (e-zwolnienia) wystawia 25,5 tys. lekarzy.

W województwie zachodniopomorskim do wystawiania zwolnień upoważnionych jest 2,9 tys. lekarzy. W ciągu 3 dni – od 16 do 19 kwietnia zachodniopomorscy lekarze wystawili prawie 16 tys. zwolnień, z czego już 35% stanowiły e-ZLA.