Przejdź do treści

Gróbarczyk: chcemy coraz większego przetwórstwa ryb w Polsce

Polityka, którą chcemy realizować, to coraz większe przetwórstwo ryb w Polsce – powiedział w Brukseli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister przebywa w stolicy Belgii w związku trwającymi do czwartku największymi na świecie targami owoców morza i ryb SeaFood Expo Global, na których polscy przetwórcy promują krajowe produkty.

„Polityka, którą chcemy realizować, jest całkowicie zgodna z koncepcją przetwórców, czyli coraz większe przetwórstwo w Polsce, rozwój produkcji ryb i zwiększanie możliwości eksportowych oraz poszukiwań surowca” – oświadczył Gróbarczyk.

Jego zdaniem, polska branża przetwórstwa rybnego ma ogromne możliwości do coraz większego zaznaczania swojej obecności na świecie.Jak wynika z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, w 2017 r. podmioty przetwarzające ryby w Polsce wyprodukowały ok. 525 tys. ton produktów o wartości 11 mld zł. Daje to naszemu krajowi czwarte miejsce wśród największych przetwórców rybnych w Europie.

Sektor w ostatnich latach znacząco rozwinął swój potencjał przede wszystkim dzięki funduszom unijnym.

Jak zauważył Gróbarczyk, przetwórstwo ryb „istnieje w zasadzie w każdym miejscu” na Pomorzu, a firmy przetwórcze znajdują się również w centrum Polski i na południu. „Wykorzystujemy niszę, która pojawiła się na świecie, w Europie. Wypełniamy ją i realizujemy w ten sposób rozwój w ramach rozwoju gospodarczego” – zaznaczył minister.

Mówiąc o polskim stoisku na targach w Brukseli powiedział, że w tym roku jest faktycznie z niego dumny. „Pod polskim szyldem mogą się prezentować krajowi przetwórcy, mogą świadczyć o swojej potędze w przetwórstwie, ale przede wszystkim reklamujemy kraj, który liczy się na arenie międzynarodowej w tej branży” – podkreślił minister.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Polska prowadzi „niezwykle restrykcyjną politykę” w zakresie wykorzystania kwot połowowych i ochrony ekologicznej Bałtyku.

Trwające do czwartku targi Seafood Expo Global w Brukseli to największe na świecie wydarzenie w dziedzinie handlu rybami i owocami morza. Jak szacują organizatorzy, ekspozycję odwiedzi ponad 26 tys. nabywców, dostawców i ekspertów z ponad 140 krajów.

Polska obecność na targach współfinansowana jest z Programu Operacyjnego Ryby i Morze na lata 2014-2020. Jednym z wystawców jest Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, która prezentuje ryby bałtyckie: szprotki, śledzie, dorsze czy flądry. Wśród polskich wystawców są też zakłady mające w swoim asortymencie ryby spoza Bałtyku, które trafiają do Polski z innych akwenów i są tu przetwarzane.

Wspólnie z Kołobrzeską Grupą Producentów Ryb współwystawcami na SeaFood Expo Global są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

mp/