Przejdź do treści

Świnoujście – NAJWIĘKSZĄ FLAGĘ W POLSCE

Od morza do gór. W asyście orkiestry Marynarki Wojennej i przy dźwiękach okrętowych i statkowych tyfonów, które zabrzmią niczym dzwony oddając należny honory naszym barwom narodowym. 2 maja w Świnoujściu, z okazji Dnia Flagi na latarni morskiej zawiśnie największa polska flaga na świecie! To będzie największa flaga jak kiedykolwiek zawisła na maszcie!

W górach i nad morzem

Zanim flaga zostanie wciągnięta na latarnię morską, o 11:30 na maszt w Forcie Spitzberg- Ostróg w Sudetach ( w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku) zostanie wciągnięta największa polska flaga w górach. Flaga w górach, o powierzchni blisko 50m2 zawiśnie na wysokości około 740m nad poziomem morza. Uroczystość będzie transmitowana online.

O 12:00, po konkursach i otwarciu wystawy o barwach narodowych grupa alpinistów, w asyście orkiestry Marynarki Wojennej wciągnie na trzon latarni polską flagę.
W 2018 roku flaga będzie miała powierzchnie blisko 700 metrów kwadratowych! I będzie największą flagą jaka dotąd wciągnięto na masz!
Rekord należy do Świnoujścia

– Pobijemy nasze własne rekordy z lat poprzednich i rekord Grecji. Zaprosiliśmy ambasadora tego kraju by razem z nami i tysiącami mieszkańców i turystów świętował z nami te piękne święto- mówi Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Biało-czerwone barwy będą widoczne z wielu kilometrów- z redy portu, kanału prowadzącego w głąb lądu, a także niemieckich kurortów, graniczących ze Świnoujściem. Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu w Święto Flagi amatorów promowych, Urzędu Morskiego i Żeglugi Świnoujskiej honory tyfonami barwom narodowym oddadzą w tym roku wszystkie promy, statki i okręty wchodzące do portu w Świnoujściu.

W tym roku w Dzień Flagi zaangażowało się wielu partnerów. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, współorganizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda i Świnoujska Organizacja Turystyczna. Urząd Morski w Szczecinie. Sponsorami – Gaz System, Urząd Miasta Świnoujście, Studio Krawieckie Ewa Nowakowska w Świnoujściu, Piotr Palewskich, Terminal Promowy Świnoujście. Program edukacyjny przygotowali studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, opiekę medyczną i logistyczną zapewniają wolontariusze ze Zespołu Szkół Morskich, których za darmo będą dowodzić do miejsc widokowych taksówkarze z Halo Taxi.

Flagę składać będą uczniowie szkoły podstawowej nr 6.

Organizatorzy liczą także, że projekt będzie współfinansowany z programu Niepodległa.

Impreza organizowana jest przez pod patronatem prezydenta miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza.
——

Latarnię Morska w Świnoujścia wybudowano w latach 1854- 1857. Jest najwyższą ceglana latarnia morską udostępnioną do zwiedzania na świecie. Fort Ostróg-Spitzberg w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku wybudowano w latach 1767-70. To pruska fortyfikacja, która w latach II wojny światowej pełniła funkcję pierwszego. niemieckiego karnego oflagu dla polskich oficerów, w której więziono między innymi admirała Józefa Unruga i generała Tadeusza Piskora.

Impreza będzie transmitowana na stronie www.najwiekszaflaga.pl (strona rusza 1 maja).