Przejdź do treści

Udana majówka? Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o najważniejszym

Wyjeżdżamy! – to decyzja, którą wielu z nas podejmuje przed długim majowym weekendem. Resort cyfryzacji przypomina, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można to zrobić online.

Dzięki EKUZ Ty i Twoje dzieci możecie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Sprawdź już teraz, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz o nią zawnioskować na kilka sposobów, w tym online:

Pocztą elektroniczną Przez obywatel.gov.pl

Karta EKUZ jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać na jej wydanie?
3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Jeśli chcesz dostać kartę pocztą, zajmie to więcej czasu – dolicz czas przesyłki.
Resort przypomina, że nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Zanim pójdziemy do lekarza za granicą należy upewnić się, czy zapłacimy za usługę, której potrzebujemy.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

Kto może dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).

Źródło: MC

mp/