Przejdź do treści

OBOWIĄZEK ZATRZYMANIA SIĘ DO KONTROLI DROGOWEJ – PRZYPOMINAMY O PRZEPISACH

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie dbając o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta każdego dnia kontrolują dziesiątki kierujących oraz sprawdzają ich stan trzeźwości, czy też wymagane dokumenty. Niestety mundurowi nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy bagatelizują przepisy i chcąc uniknąć kontroli, lekceważą sygnały do zatrzymania nadawane przez policjantów.

Przypominamy, że w czerwcu 2017 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego.

Został wprowadzony nowy przepis dotyczący, tzw. ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. Treść artykułu 178b Kodeksu Karnego brzmi następująco „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Dodatkowo sąd orzeka również w takich przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać nawet do 15 lat.

Wprowadzone zmiany nie tylko mają na celu zdyscyplinowanie kierujących, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa innym uczestnikom ruchu. Nie raz zdarza się, że kierujący uciekając przed Policją pozwalają sobie na jazdę po chodniku, pomiędzy pieszymi. Jak pokazuje praktyka takie działania nie pozostają bezkarne i kończą się wyrokiem sądowym.

Apelujemy o rozsądek na drodze. Bycie kierującym to przywilej, który nie jest dany raz na zawsze. Zachowanie na drodze, to nie gra komputerowa, nie mamy do dyspozycji „ kilka żyć”.

st. asp. Kucharska Marta