Przejdź do treści

Miasto na karcie. Od maja w wybranych miastach inauguracja kolejnych edycji Kart Turysty

Miasta, wraz z inauguracja sezonu turystycznego w maju, proponują kolejne edycje Karty Turysty. Od lat taką kartę można nabyć w Gdańsku i Zamościu.

Karta Turysty to pakiet zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji. Można dzięki niej skorzystać także z transportu miejskiego.

Gdańsk Kartę Turysty wprowadził już dziewięć lat temu, a w 2016 r. kartę wyposażono w nowe rozwiązanie technologiczne zastosowane przez GOT i partnera technologicznego.

„Sprzedaż produktu i programowanie nośników odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego z systemem Android i funkcją NFC. Każdy z obiektów/partnerów także jest wyposażony w takie urządzenie, co umożliwia weryfikowanie użytkowników w obiektach i zbieranie statystyk. Dzięki temu wiemy, jak i gdzie turyści wędrują z Kartą Turysty i co cieszy się największym zainteresowaniem” – poinformował nas Bartłomiej Barski z Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która od samego początku jest operatorem Karty.

Spośród blisko 20 obiektów i atrakcji, które oferują bezpłatny wstęp w Gdańsku, najczęściej odwiedzane są: Żuraw, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Spichlerze na Ołowiance oraz Gdański Ogród Zoologiczny.

W Gdańsku stała liczba partnerów karty, którzy proponują zniżki procentowe u siebie, oscyluje w granicach 50-55 podmiotów. Wśród najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów, które porponują zniżki, przodują: Europejskie Centrum Solidarności, Akwarium Gdyńskie oraz koło widokowe AmberSky.

Z kolei w Zamościu Zamojska Karta Turysty funkcjonuje od 5 lat (pierwsza edycja w 2014 r.) w trakcie trwania sezonu od maja do października. Jest jednorazowym biletem wstępu do obiektów muzealnych i atrakcji turystycznych miasta Zamość.

„Atrakcyjność ZKT polega na tym, iż bilety wstępu do obiektów skupione są w jednej karcie (nie trzeba kupować biletów wstępu w poszczególnych punktach) i są do 50 proc. tańsze niż ceny regularne” – poinformowała nas Joanna Liberadzka- Duras, dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, w którym dystrybuowana jest Karta Turysty.

Zatrzymać turystę na dłużej

Władze miast podkreślają, że Karty Turysty cieszą się sporym zainteresowaniem.

„Wprowadzając Zamojską Kartę Turysty władze miasta chciały wyjść naprzeciw potrzebom turystów odwiedzających miasto, ułatwić zwiedzanie oraz zachęcić do obejrzenia wszystkich atrakcji turystycznych i zatrzymać turystę w mieście na dłużej niż jeden dzień” – podkreśliła Liberadzka- Duras. ZKT ważna jest na okaziciela przez 3 dni.

W ubiegłym roku turyści w Gdańsku skorzystali z blisko 5 tysięcy pakietów. Użytkownicy gdańskiej Karty Turysty pochodzą głównie z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Holandii.

„Biorąc pod uwagę dotychczasową sprzedaż w tym roku oraz fakt, że planowana jest rozbudowa sieci dystrybucji karty (m.in. o hotele), wynik ten powinien być lepszy na koniec tego roku” – zauważył Bartłomiej Barski z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Gdańsk proponuje trzy podstawowe pakiety Karty Turysty: Pakiet Zwiedzanie (pakiet całoroczny, bezpłatny wstęp do blisko 20 obiektów, 20-30 rabatów %), Pakiet Rodzina & Zabawa (pakiet wakacyjny, bezpłatny wstęp do blisko 10 obiektów, 20 rabatów %, pakiet stricte dla rodzin z dziećmi), Pakiet Komunikacja (pakiet całoroczny, bezpłatny wstęp do 1 obiektu, 20 rabatów %, bilet metropolitalny na wszystkie środki transportu publicznej w Trójmieście).

Do Pakietu Zwiedzanie i Pakietu Rodzina & Zabawa także można dodatkowo doładować bilet metropolitalny. Pakiety turystyczne w Gdańsku dostępne są obecnie w wersjach czasowych 24 h, 72 h, 120 h. „Od 1 maja wersję 120 h zastąpimy wersją 48 h” – zapowiedział Barski.

Zwiedzanie za 50 zł w 24 h

Ceny Karty Turysty kształtują się różnie, w zależności od miasta i wybranego pakietu. Ale podstawowe wersje można już kupić za 50 zł (w Gdańsku tyle kosztuje bilet normalny w ramach Pakietu Zwiedzanie, a ulgowy – 25 zł za 24 h).

W Zamościu Karta Turysty w wersji normalnej to koszt 54 zł, ulgowej – 35 zł. ZKT umożliwia wejścia m.in. do takich obiektów jak Muzeum Zamojskiego, Muzeum Fortyfikacji i Broni ARSENAŁ ( 3 obiekt- Arsenał, Prochownia, Pawilon w Kurtynie), Trasy Podziemnej Oficyn Ratusza, Trasy Podziemnej Bastion VII – nadszaniec + Taras Widokowy, obozu wojskowego Zbyrczyk, wystawy Strojów Historycznych „Koronki, tiurniury aksamity…”, czy wystawy przedmiotów z okresu PRL-u. ZKT dostępna jest w dwóch wariantach z Ogrodem Zoologicznym bądź bez.

Kartę Turysty wprowadziła większość dużych miast m.in. Warszawa, Lublin, Wrocław, Kraków, Poznań. Na Zachodzie ta forma promowania turystyki jest obecna od lat.

amk/