Przejdź do treści

Policja – BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie systematycznie prowadzą działania profilaktyczne, które mają pomóc pieszym i rowerzystom w rozpoznawaniu różnych zagrożeń na drodze. We wtorek w godzinach wieczornych w ramach działań „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego” mundurowi przekazywali mieszkańcom elementy odblaskowe poprawiające ich widoczność oraz zachęcali do korzystania z nich również w obszarze zabudowanym.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego czy rowerzysty.

Po zmroku kierujący zauważa osobę w ciemnej kurtce czy płaszczu z odległości tylko ok. 30 metrów. Mały element odblaskowy wydłuża ten dystans pięciokrotnie, a taka odległość pozostawia kierującemu czas na reakcję i wykonanie odpowiedniego manewru.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli w obszarze zabudowanym. Nie wszystkie odcinki dróg są dobrze oświetlone, a opady deszczu, czy mgła dodatkowo pogarszają widoczność. Pamiętajmy jednak, że element odblaskowy nie jest systemem bezpieczeństwa, a pieszy nie bez powodu uznawany jest za niechronionego uczestnika ruchu – w przeciwieństwie do osób znajdujących się w samochodzie czy autobusie nie chronią go pasy czy poduszki powietrzne. Nie zapominajmy o rozwadze i ostrożności.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma czynnikami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze i bądźmy widoczni.

mł. asp. Karolina Rykaczewska