Choszczno – Coraz bliżej przebudowy ulic w centrum miasta

0
3

Dwóch wykonawców zgłosiło się do przetargu na przebudowę dwóch ulic znajdujących się w ciągach dróg wojewódzkich nr 160 i 175 w Choszcznie. Przewidziany do przebudowy odcinek ma łącznie 2,4 km długości. Zadanie ma być realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

W ostatnich latach w Choszcznie, podobnie jak w innych miastach tej wielkości, dało się zauważyć wyraźny wzrost liczby pojazdów. Pytanie, które pojawia się w przypadku zarządzania siecią drogową brzmi – czy zwiększający się ruch ma charakter lokalny czy tranzytowy? Od tego bowiem zależą plany inwestycyjne – zwiększający się ruch tranzytowy przemawia za budową obwodnic, wzrost ruchu lokalnego wymusza poprawę ciągów komunikacyjnych w miejscowościach, przez które przebiegają drogi wojewódzkie.

Przypomnijmy, że w Choszcznie przecinają się dwie ważne drogi wojewódzkie: biegnąca na południowy – wschód, od drogi krajowej nr 10 do drogi krajowej nr 22 – droga wojewódzka nr 160 i droga wojewódzka nr 151, która jest trasą łączącą od północy Świdwin z Gorzowem Wielkopolskim na południu. W Choszcznie rozpoczyna również swój przebieg, prowadząca do Drawska Pomorskiego droga wojewódzka nr 175.

W 2015 r. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przeprowadził szczegółowe pomiary ruchu w Choszcznie. Badania miały wskazać na najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno z punktu widzenia Zarządcy, jak i użytkowników dróg. Jeszcze wówczas brano pod uwagę dwa rozwiązania – nową obwodnicę miasta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151 i przejście przez miasto w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160.

Badania pokazały, że na tle innych miast, układ komunikacyjny Choszczna jest bardzo równomiernie obciążony ruchem. Liczba pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta jest zbliżona na wszystkich wlotach i wylotach z miasta, z nieznaczną przewagą południowej części miasta. Ruch ten nie ma jednak charakteru tranzytowego, a większość pojazdów stanowią pojazdy miejscowe i podmiejskie (spośród wszystkich pojazdów, które wjeżdżają i wyjeżdżają z miasta, ponad 61% stanowiły pojazdy docelowe i źródłowe, ponad 20% podmiejskie, a tylko nieco ponad 18% tranzytowe) A to oznacza, że dla miasta najważniejsze są wewnętrzne ciągi komunikacyjne.

– Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia inwestycji tak ważnej dla mieszkańców Choszczna i okolic. Na czekające nas prace drogowe nie patrzymy tylko poprzez pryzmat zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy komfortu. Koniecznością jest bowiem kompleksowe usprawnienie układu komunikacyjnego – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W sierpniu minionego roku Województwo Zachodniopomorskie podpisało porozumienie z Gminą Choszczno, w myśl którego przebudowane zostaną ulice Władysława Jagiełły i Drawieńska (dawna Dąbrowszczaków), znajdujące się w ciągu dróg wojewódzkich nr 160 i 175. Gmina ze swojej strony zadeklarowała dokończenie przebudowy gminnego wodociągu i kanalizacji ściekowej. W zawartym porozumieniu 7 mln zł. z gminnego budżetu ma pokryć koszty tych inwestycji.

Poprzedni artykułChoszczno – czekam na przyjaciela, który mnie przygarnie
Następny artykułDopłaty do czynszów. Nie tylko w Mieszkaniu Plus
Daniel SZYSZ
Administrator portalu Choszczno w sieci Twoje pierwsze źródło informacji o mieście, regionie itd... www.eswinoujscie.pl Daniel Szysz fotograf, dziennikarz i wydawca portalu "Świnoujście w sieci". Prowadzę lokalny portal informacyjny, który dostarcza wiadomości z regionu Świnoujścia. Oprócz swojej pracy zawodowej. Jestem także mężem, ojcem i dziadkiem. Jako fotograf i dziennikarz, zajmuje się dokumentowaniem lokalnych wydarzeń, tworzeniem reportaży i artykułów, które mają na celu informowanie mieszkańców Świnoujścia o ważnych kwestiach i wydarzeniach w ich społeczności. Moja praca może obejmować szeroki zakres tematów, od lokalnych polityki i ekonomii po kulturę i wydarzenia społeczne. Portal " Choszczno w sieci" jest ważnym źródłem informacji dla lokalnej społeczności, Prowadzę portal internetowy KtoMozeNadMorze.pl i Travel-Foto.com i Świnoujście w sieci ewinoujscie.pl