Przejdź do treści

Prawie co piąty pracodawca zwiększał liczbę pracowników

W II kwartale tego roku 18 proc. firm w Polsce ma zwiększać zatrudnienie – tak wynika raportu firmy Manpower Group, zajmujące się pośrednictwem pracy. Najlepiej będzie w przemyśle.

Firma Manpower, jedna z największych na polskim rynku pośrednictwa pracy, cyklicznie opracuje raport pt. „Barometr Perspektyw Zatrudnienia”. Według jego najnowszej edycji, opartej na odpowiedziach z 752 przedsiębiorstw, w II kwartale tego roku liczba miejsc pracy wzrośnie o 11 proc. (w porównaniu do I kwartału), 18 proc. firm w Polsce ma zwiększać zatrudnienie, a 3 proc. – zmniejszać. Miejsc pracy przybędzie we wszystkich 10 badanych sektorach gospodarki i w każdym z analizowanych 6 regionów kraju.

Najkorzystniejsza sytuacja czeka poszukujących pracy w centralnej Polsce, a spośród branż – w przemyśle, w którego przypadku pracodawcy mają zwiększyć liczbę pracowników aż o 26 proc. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia zadeklarowali też pracodawcy z branż restauracje/hotele (+14%), budownictwo (+13%), transport/logistyka/komunikacja (+11%), finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi (+10%). Najniższy wynik spośród wszystkich przebadanych obszarów zadeklarowani przedstawiciele firm z sektora energetyka/gazownictwo/wodociągi, instytucje sektora publicznego, rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo – po +6% dla każdego z nich.

To będzie już 20 kwartał z rzędu, w którym pracodawcy w naszym kraju będą zwiększać zatrudnienie. – Polska gospodarka przyspieszyła, z mocnym przełożeniem na rynek pracy. Efektem tego są stabilne, pozytywne prognozy zatrudnienia ze strony polskich pracodawców – mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Takiemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza w Polsce, ale też okres wiosenno-letni, który wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników produkcyjnych, zwłaszcza w branży spożywczej, budowlańców oraz osoby zatrudnione w hotelach i gastronomi. Ostrożne deklaracje pracodawców z branży handlowej mogą być odzwierciedleniem zakazu handlu w niedzielę, który już wkrótce wejdzie w życie w Polsce. Szybkie tempo rozwoju gospodarki i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sprzyja dalszemu wzrostowi płac i otwartości pracodawców, by braki kadrowe w dalszym ciągu wypełniać pracownikami zza wschodniej granicy.

jmk/

Źródło: Manpower Group