Przejdź do treści

Marczuk: w tym roku interaktywna mapa wolnych miejsc w żłobkach

W tym roku ma powstać interaktywna mapa, dzięki które rodzice będą mogli sprawdzić m.in., gdzie są wolne miejsca w żłobkach – zapowiedział w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

„W pierwszej połowie roku powstanie taka mapa specjalna, bardzo nowoczesne rozwiązanie informatyczne, w którym każdy rodzić będzie mógł wejść i zobaczyć, gdzie w jego okolicy takie miejsca są, ile kosztują, ile tam jest wolnych miejsc, czy są w ogóle wolne miejsca i jak się z tymi miejscami skontaktować” – powiedział w radiowej Jedynce Marczuk.

Przypomniał, że w tym roku w ramach programu „Maluch Plus” przeznaczono 450 mln zł. „Czyli trzy razy więcej pieniędzy, niż dotychczas wydane na opiekę nad małym dzieckiem. Dzięki temu wiemy, że w tym roku ma powstać dodatkowych około 25 tys. miejsc. W poprzednich latach powstawało ich ok. 4 tys.” – dodał Marczuk.

Środki finansowe w ramach programu „Maluch plus” służą wspieraniu instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 (są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie).

Wiceminister wskazał, że od nowego roku wprowadzono liczne ułatwienia przy prowadzeniu placówek opieki nad dziećmi do 3 lat. Jak mówił, zmiany idą „w kierunku uelastycznienia zasad prowadzanie i zakładania tych placówek, co też ma zwiększyć podaż tych miejsc”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/