Przejdź do treści

Kolej zbuduje hotele, apartamentowce i biurowce

Spółki kolejowe zbudują hotele, apartamentowce i biurowce – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dodał, że te inwestycje mają być długotrwałymi źródłami przychodu dla PKP SA.

„PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości, które można w różny sposób zagospodarować” – powiedział Bittel. „Jednym z lepszych jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań” – powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że zabudowane nieruchomości powinny zostać w spółkach kolejowych. „Należy tak konstruować umowy, aby to było długotrwałe źródło przychodu dla PKP SA” – powiedział.

Zaznaczył, że „każda lokalizacja powinna być potraktowana w sposób indywidualny – m.in. w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego czy położenia terenów”.

PKP SA ma w swoim portfolio spółkę CS Natura Tour, „która ma ośrodki szkoleniowe i pakiet kwater oraz pewne doświadczenia zebrane na rynku hotelowym” – powiedział Bittel.

Dodał, że w przypadku hoteli, biurowców czy apartamentowców PKP SA może skorzystać z doświadczenia innych spółek Skarbu Państwa.

Budową oraz administrowaniem nieruchomości zajmuje się m.in. Polski Holding Nieruchomości. Portfel Grupy obejmuje około 140 nieruchomości o wartości ok. 2,5 mld zł. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/