Przejdź do treści

Od soboty KBW ma nowego szefa

Magdalena Pietrzak, zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej, objęła 3 marca stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego – poinformowało KBW w sobotnim komunikacie.

Chodzi o uchwałę PKW z 21 lutego. Pietrzak zastąpiła na stanowisku szefa Krajowego Biura Wyborczego Beatę Tokaj.

Jak podało KBW, Magdalena Pietrzak jest urzędnikiem państwowym i samorządowym. Pracowała jako zastępca dyrektora w Departamencie Spraw Parlamentarnych KPRM, wcześniej była między innymi sekretarzem powiatu łowickiego, gminy Skierniewice i Zduńskiej Woli.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego kadencja nowego szefa KBW trwać będzie
siedem lat. Magdalena Pietrzak była jednym z trzech kandydatów na szefa KBW przedstawionych Państwowej Komisji Wyborczej zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Szef Krajowego Biura Wyborczego jest organem wykonawczym Państwowej Komisji Wyborczej. Nie może należeć do partii politycznej, nie może też być skazany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, ani za przestępstwo umyślne skarbowe. PKW może odwołać Szefa KBW przed upływem kadencji w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji” – podkreśliło KBW w komunikacie.

Krajowe Biuro Wyborcze zapewnia obsługę Państwowej Komisji Wyborczej, komisarzy wyborczych, Korpusu Urzędników Wyborczych oraz innych organów wyborczych. Do zadań KBW należy zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z organizacją wyborów i referendów w zakresie określonym w Kodeksie wyborczym oraz innych ustawach.

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

kic/