Przejdź do treści

POLICYJNA GRUPA RATOWNICZA – ZNÓW W AKCJI

Patrol, który niesie pomoc nie tylko podczas interwencji, ale często i po służbie udzielając fachowej pomocy medycznej poszkodowanym, tym razem swoją wiedzą i umiejętnościami postanowił podzielić się z uczniami szczecińskich szkół. Sierż.szt Jarosław Szuba oraz st. post. Mateusz Wobolewicz z Komisariatu Nad Odrą szkolą młodzież podczas prowadzonych przez nich zajęć.

Jarosław Szuba z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego z Komisariatu Nad Odrą wielokrotnie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych ratował osoby, których życie i zdrowie było zagrożone. Zawsze, kiedy słyszy w stacji informację, że potrzebna jest pomoc medyczna natychmiast jedzie na miejsce zdarzenia i pojawia się tam często przed przyjazdem karetki pogotowia.

Policjant z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, na każdą służbę zabiera specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Poza służbą nadal wykonuje wyuczony zawód.

Swoją pasją zaraził st. post. Mateusza Wobolewicza, z którym jeździ w patrolu. Obaj mają za sobą wspólne akcje, gdzie udzielając pomocy medycznej ratowali mieszkańców Szczecina.

asp. szt. Jarek Szuba swoją wiedzą i zdobytymi umiejętnościami dzieli się z mundurowymi z jego jednostki oraz z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Ponadto funkcjonariusz organizuje cyklicznie spotkania, podczas których prowadzi szkoli ich z pomocy przedmedycznej i ratownictwa.

W lutym razem z st. post. Mateuszem Wobolewiczem przeprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy z uczniami klas gimnazjalnych oraz średnich. Dzięki współpracy z TEB Edukacja odział Szczecin, zajęcia mogły być przeprowadzone na profesjonalnym sprzęcie treningowym. Na zdjęciach uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 5 mogli poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej pod czujnym okiem fachowca. Policyjny „ tandem” działa jako policyjna grupa ratownicza przy TEB Edukacja.

Funkcjonariusze zapowiadają kolejne szkolenia, chcą przeszkolić jak najszersze grono osób. Wiedzą, że w sytuacjach zagrażających życiu liczy się każda minuta a jakakolwiek zwłoka może doprowadzić do tragicznego finału.

asp. szt. Irena Kornicz