Przejdź do treści

Choszczno – ŚWIATŁA MIJANIA A ŚWIATŁA DZIENNE

Zima to pora zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego policjanci kieleckiej drogówki przypominają, by w naszych samochodach włączać odpowie światła. Obfite opady deszczu, zmniejszona przejrzystość powietrza czy śliska nawierzchnia powodują, że kierujący muszą być bardziej ostrożni, a ich pojazdy dobrze widoczne.

Gdy zmieniają się warunki atmosferyczne niektórzy kierujący zapominają o korzystaniu z odpowiedniego oświetlenia. Pomimo pochmurnej pogody i opadów deszczu wielu porusza się na włączonych światłach do jazdy dziennej, co sprawia, że są mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. A to widoczność na drodze jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przypominają, że zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Przepis ten zezwala zatem na zamienne używanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania, jednak określa warunki, które dopuszczają tą zamianę, czyli normalną przejrzystość powietrza.

Pamiętajmy, że światła do jazdy dziennej oświetlają tylko przód pojazdu. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, silnych opadów deszczu czy mgły nasz pojazd nie będzie odpowiednio wcześnie zauważony przez kierujących jadących za nami. Tego rodzaju sytuacja może doprowadzić do powstania zdarzenia drogowego, którego konsekwencji nie będziemy w stanie przewidzieć. Ponadto korzystanie tylko ze świateł do jazdy dziennej przy złej pogodzie, słabej widoczności jest wykroczeniem, za które grozi mandat oraz punkty karne.

Kierowco zadbaj o swoje bezpieczeństwo – włącz odpowiednie światła i bądź widoczny!

Opr. JŻ

Źródło: KMP w Kielcach