Przejdź do treści

Szczecin – 26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie z planami na 2018 rok

SPWSZ zakończył 2017 rok z kolejnymi rekordami pod względem liczby wykonanych przeszczepów oraz pionierskich zabiegów w tej dziedzinie. Nadchodzące miesiące to kolejne wyzwania i cele. Specjaliści przygotowują się m. in. do przeszczepu wielonarządowego: wątroby, płuc oraz nerek.

W 2017 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przeszczepiono 83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc. To zdecydowanie więcej, niż rok wcześniej. Taki wynik był możliwy dzięki doskonałej współpracy specjalistów naszego szpitala, jak i koordynacji działań.

Krzyżowo z Warszawą

W 2017 roku wzięliśmy udział w pierwszym w Polsce przeczepieniu krzyżowym, które wykonano jednocześnie w dwóch oddalonych miejscach. Pan Adam, nasz pacjent, od wielu lat cierpiał na przewlekłą chorobę nerek, poddawany był hemodializom. Swoją nerkę chciała mu oddać jego żona. Niestety ze względu m. in. na niezgodność grupy krwi nie było to możliwe. Dzięki współpracy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie, udało się znaleźć parę, która była w podobnej sytuacji. Po szczegółowych badaniach w grudniu 2016 roku okazało się, że mogą oni krzyżowo być dla siebie dawcami nerek (pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina). Koordynatorzy skorelowali działania zespołów transplantacyjnych tak, aby skrócić czas od pobrania do przeszczepienia do minimum. Mniej więcej w tym czasie pobrano nerkę od pacjentki w Szczecinie oraz od pacjenta w Warszawie. Narządy zostały przetransportowane samolotem rejsowym na trasie Warszawa – Goleniów – Warszawa. Łącznie zajęło to ok. 6 godzin.

Płuca dla każdego

Torakochirurdzy Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM naszego szpitala jako pierwsi w Polsce przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy.. Ta metoda wyrównuje Do tej pory szanse na przeszczep pacjentów niskiego wzrostu były niewielkie. szansę pacjentów na przeszczep. Nowa metoda daj światło do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy.

Pacjenci pacjentom

W ubiegłym roku nasz szpital zintensyfikował także działania w kierunku zwiększenia liczby przeszczepów rodzinnych nerek. Dołączyliśmy do ministerialnego programu „Żywy dawca nerki”. Lekarze z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek zorganizowali konferencję pn. „ Przeszczepienie – nowe życie”. W czasie konferencji pacjenci rozmawiali o wszystkich aspektach związanych z przeszczepianiem nerek, począwszy od wskazań i przeciwwskazań do transplantacji, problemach kwalifikacji i możliwych rozwiązaniach, zmianach w życiu, jakie niesie przeszczepienie nerki. Najważniejsze jest jednak to, że pacjenci którzy żyją z przeszczepioną nerką opowiedzieli o własnych doświadczeniach i przedstawili swoje historie. Konferencja to próba uaktywnienia pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Świadomość pacjentów odnośnie możliwości leczenia jest wciąż mała. Tymczasem w przypadku wielu pacjentów przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem nawet na etapie, kiedy nie wymagają oni jeszcze dializ.

Plany na 2018 rok

Konsolidacja szpitali dała możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy chirurgami z Arkońskiej i torakochirurgami ze Zdunowa. Do tej pory w naszym szpitalu przeszczepienia wielonarządowe dotyczyły nerki i wątroby, które były wykonywane w jednym czasie od jednego dawcy dla jednego biorcy. Teraz lekarze przygotowują się do kolejnych zabiegów: płuc i wątroby oraz płuc, wątroby i nerki jednocześnie. We wrześniu Szpital Wojewódzki będzie także gospodarzem Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego pn. „Przeszczepienia wielonarządowe”. Do Szczecina zjadą wówczas najlepsi transplantolodzy z Polski i Europy.

Liczba przeszczepionych narządów w naszym szpital w 2017 roku:
83 wątroby ( 73 w 2016 r.)
54 nerki ( 34 w 2016 r.)
16 płuc ( 13 w 2016 r.)

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy
SPWSZ w Szczecinie
tel. 502 833 317