Przejdź do treści

Choszczno – Akt oskarżenia przeciwko sprawcy podejrzanemu o znęcanie się nad psami

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy podejrzanemu o znęcanie się nad psami – sprawa Prokuratury Rejonowej w Choszcznie.

Prokurator Rejonowy w Choszcznie skierował do Sądu Rejonowego w Choszcznie akt oskarżenia, przeciwko Mirosławowi B. podejrzanemu m. in . o to, że w dniu 18 października 2017 r. na terenie jednej z miejscowości w powiecie choszczeńskim uśmiercił ze szczególnym okrucieństwem swojego psa – szczeniaka w ten sposób, że wyrzucił go przez okno z pierwszego piętra swojego mieszkania, powodując jego upadek i śmierć w wyniku odniesionych obrażeń, tj. o przestępstwo z art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Podejrzanemu zarzuca się ponadto znęcanie się nad pozostałymi psami tj. suką i pięcioma innymi szczeniakami w ten sposób, że utrzymywał je w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania bez należytego pokarmu i wody, tj. przestępstwo z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Prokuratura Rejonowa w Choszcznie nadzorowała dochodzenie w związku z faktem ujawnienia przestępstwa polegającego na wyrzuceniu szczeniaka z okna mieszkania na wysokości pierwszego piętra w wyniku czego pies ten poniósł śmierć.

Na miejsce zdarzenia udali się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie, którzy potwierdzili fakt popełnienia przestępstwa. Jak ustalono czynu tego dopuścił się właściciel szczeniaka – Mirosław B., w którego mieszkaniu ujawniono jeszcze pięć innych szczeniąt oraz sukę rasy mieszanej. Zwierzęta te były utrzymywane w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego zaniedbania bez należytego pokarmu i wody.

Zwierzęta bezzwłocznie przekazano pod opiekę innych osób, w celu zapewnienia im godnych warunków bytowania.

Podejrzany nie był w przeszłości karany sądownie.

Za zarzucany podejrzanemu czyn m.in. z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Prokuratura